Hop na nocnik
Renata

nauka korzystania z nocnikaPożegnanie z pieluszką to nie lada wyzwanie dla każdego maluszka. Zanim zaczniemy go przyuczać do siadania na nocniczku sprawdźmy czy jest świadomy, że chce mu się siusiu. Taką umiejętność nabywają dziewczynki ok. 18 miesiąca życia zaś chłopcy trochę później – ok. 22 miesiąca. Rodzice, którzy rozpoczynają trening czystości jak tylko maluch nauczy się siadać na nocnik robią błąd – dziecko nie umie jeszcze kontrolować wydalania, a zbyt wczesne nakłanianie do siadania na nocnik może zakończyć się porażką ,po której będzie ciężko nakłonić go do ponownych prób.


Kiedy zacząć naukę siadania na nocnik?
 

Dobrym momentem na przyuczanie malca jest okres, w którym możesz poświęcić mu więcej czasu. Jeśli masz gorący okres w pracy, właśnie urodziłaś kolejne dziecko lub jesteś w trakcie przeprowadzki lepiej przenieś rozpoczęcie nauki na czas, w którym będzie mogła skutecznie pomóc maluchowi w pożegnaniu z pieluszką. Nie oznacza to, że piętrzące się obowiązki mają w nieskończoność opóźniać ten proces. Postaraj się nie odwlekać długo nauki jeśli malec chce nosić już majteczki i czuje potrzebę zmiany.

Wybór nocnika

Przed rozpoczęciem pierwszych prób warto wybrać się z maluchem na zakupy. Gdy poszliśmy z Michasiem do sklepu poprosiłam ekspedientkę aby pokazała nam kilka nocników z dłuższą przednią krawędzią (bezpieczniejszy dla chłopców). Mój synek sam dobrał kolor nocniczka. Czuł się dumny ze swojego wyboru i czuł, że nocnik należy do niego.
 

Odradzam kupowanie pierwszego nocniczka z pozytywką i o niestandardowym kształcie. Nocnik ma służyć do siusiania a nie do zabawy – malec od początku nauki powinien wiedzieć, do czego nocnik jest potrzebny . Powinien być wygodny, bez ostrych krawędzi.
 

Jeśli maluch mówi nocnikowi kategoryczne „nie”, wypróbuj nakładkę na sedes. Zademonstruj na swoim przykładzie jak wygląda korzystanie z ubikacji, a następnie nałóż nakładkę na sedes i podwyższenie na podłogę, dzięki, któremu maluch będzie potrafił się wspiąć do góry.

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na naukę siadania na nocniku?


Gotowość mojego synka poznałam po kilku symptomach, które zaczęły pojawiać się coraz częściej:


1. Przed zrobieniem siusiu i kupki często się chował za stół w kuchni.
2. Przed i podczas robienia kubki prężył się i czerwieniał. Jego skupiony wyraz twarzy świadczył o tym, że był świadomy co się dzieje. Półtoraroczne maluchy mają już dobrze uformowane i regularne stolce, dzięki czemu potrafią lepiej kontrolować wypróżnianie.
3. Zaczął zdejmować sobie pieluszkę i przyglądać się zawartości w środku. Marudził, że w środku ma brudno i mokro. To był sygnał gotowości do tego, by zręcznie opuścić i wciągnąć majteczki.
4. Gdy kupiłam mu nocniczek potrafił swobodnie na nim usiąść. Co prawda najpierw zakładał go na głowę, ale jak pokazałam mu sadzając lalkę a potem kucając nad nocnikiem, że warto sobie na nim przysiąść, synek szybko wypróbował inne zastosowanie.
5. Bardzo interesował się, co robię w ubikacji. Chodził za mną i z zainteresowaniem podpatrywał.
6. Coraz częściej budził się z suchą pieluchą po popołudniowej drzemce.
 

Pierwsze próby siadania na nocnik
 

W naszym domu pojawiły się dwa nocniki. Pierwszy w pokoju synka a drugi w ubikacji. Najpierw chodziliśmy razem do toalety. Siadałam na sedesie i tłumaczyłam co robię zachęcając, by tak jak ja usiadł na nocniczku. Bardzo lubi mnie naśladować więc nie miał przed tym oporów.


Na początku chodziliśmy wspólnie do toalety co 45 minut, potem rzadziej. Gdy tylko udało mu się coś zrobić do nocnika, chwaliłam go, że tak pięknie sobie poradził. Jeśli nic się nie udało, mówiłam, że widocznie nie czas i że spróbujemy następnym razem.
 

Na spacer zabierałam zapasowe majtki, skarpetki, spodenki i nocnik. Przed wyjściem zawsze odwiedzaliśmy łazienkę. Jeśli planowaliśmy dłuższą wycieczkę bardzo pomocne okazywały się majtki treningowe.


Naukę siadania na nocniczku bardzo ułatwiły wygodne ubranka – rajstopki oraz spodenki z gumką w pasie zamiast ubranek na suwak i guziki. Mój syn szybko i sprawnie je zdejmował gdy chciało mu się siusiu.


Przyzwyczajanie dziecka do spania w majtkach

Gdy synek podrósł i pożegnał się z pieluszką w dzień zaczęłam przygotowywać go do siusiania do nocniczka w nocy. Zauważyłam, że coraz częściej budził się po nocy z suchą pieluszką. W nocy zdarzało mu się coraz częściej wstawać i sygnalizować, że chce siusiu. Pieluszka zaczęła mu przeszkadzać i nie chciał jej zakładać przed snem. To był więc dobry moment na pierwsze próby spania w majteczkach.

1. Przygotowałam łóżeczko na ewentualne wpadki. Kupiłam osłonkę na materac.
2. Przy łóżku miałam przygotowane prześcieradło na zmianę i piżamkę na zmianę.
3. Przed pójściem do łóżeczka zachęcałam go by zrobić siusiu.
4. Przed snem nie podawałam synkowi dużej ilości płynów do picia (nie ograniczałam ich jednak do minimum; gdy synek sygnalizował, że chce mu się pić, przygotowywałam mu w kubeczku wodę).

Jak NIE uczyć dziecka korzystania z nocnika


1. Sadzasz malucha na nocnik i każesz mu siedzieć aż robi siusiu
 

Nie ma nic bardziej zniechęcającego niż siedzenie „za karę” na nocniku. Pupa boli, maluch się nudzi lub czuje stres z powodu presji. Zmuszanie dziecka do przesiadywania na nocniku godzinami kończy się zazwyczaj tym, że nie jest ono w stanie przez długi czas nic zrobić, a gdy tylko założy mu się majtki, szybko w nie narobi – napięcie mija, pojawia się ulga, że nie musi siedzieć już na nocniku i zwieracze puszczają

2. Nie masz cierpliwości i puszczają Ci nerwy


Tracisz panowanie nad sobą, pokazujesz swój gniew i frustrację, kiedy maluch nie może zrobić siusiu na nocniku a chwilę potem ma zamoczone majteczki i spodenki. Złoszczenie się na dziecko powoduje, że maluch zniechęca się, stara się kontrolować wypróżnianie przez cały czas, przez co robi siusiu i kupkę w najmniej oczekiwanych momentach.

Zanim dziecko nauczy się kontrolować wydalanie trochę to potrwa. Dla niego to stres. Pokaż maluchowi, że „awaria” to normalna sprawa. Nie porównuj go z innymi dziećmi. Nie karć dziecka za niepowodzenia, ale chwal za udane próby. Z czasem wpadki będą mu się zdarzać coraz rzadziej.

3. Siadanie na nocnik staje się naczelnym tematem życia codziennego


Co pięć minut pytasz malucha czy nie chce mu się siusiu. Ciągle mówisz, jakie to ważne, by nauczył się siadać na nocniczku. To wprowadza nie potrzebne napięcie. Siusianie przestaje być czynnością naturalną dla dziecka.

Obserwuj malca zamiast co chwila pytać, czy dziecko chce siusiu lub kupkę. Jeśli zauważysz, że maluch robi się niespokojny, zaczyna się prężyć, zaproponuj skorzystanie z nocniczka.

4. Ograniczasz spożycie płynów
 

Maluch musi dużo pić, by nie mieć zaparć, które będą utrudniały naukę siadania na nocniku. Poza tym im częściej będzie z niego korzystał tym szybciej się nauczy przewidywania , obserwowania i załatwiania potrzeb.

  
Gdy dziecko nie chce siadać na nocnik...

  
Zdarza się, że nieustanne próby siadania na nocniczku kończą się fiaskiem. Warto wtedy odłożyć naukę na jakiś czas i potem spróbować ponownie. Jeśli problem się powtarza, skonsultuj się z lekarzem – może Twój maluch ma problemy z pęcherzem i warto zrobić badania. Lekarz może skierować Was do psychologa, który stwierdzi, czy malec jest dojrzały do pożegnania z pieluszką.
 

Pamiętaj, że dzieci rozwijają się w różnym tempie, a gotowość do samodzielnego siusiania na nocniku wiąże się z emocjami lub biologią a nie zdolnościami i inteligencją. Jeśli Twoje koleżanki chwalą się, że ich maluchy już siadają na nocniku, nie przejmuj się - Twój też się nauczy, ale w swoim czasie


Komentarze
Silver812
Jak dziecko będzie wiedziało już, że chce siusiu lub kupkę, to będziemy sadzać.
efcik
przed nami daleka droga jeszcze, ale bardzo fajnie i szczegółowo opisane odpieluchowywanie, przyzwyczajanie do nocnika. przyznam szczerze, że myślałam, że można robić to szybciej, jak tylko dziecko zacznie siadać.
askap7
u nas jeszcze daleko do tego
beatraxx
mój nie lubił nocnika i od razu usiadł na kibelek :)
agusskalec
córka nauczyła się szybko - przed drugimi urodzinami tylko sporadycznie sikała w nocy do łóżeczka, za to z synkiem musieliśmy trochę więcej popracować i długo spał w pampersie :)
brunetka1232
półtora - dwa lata mysle ze to jest dobry okres na uczenie
gabilabi
Dziecko miało nie cały rok jak kupiliśmy mu nocnik ale tak do zabawy na początek np. posadziliśny na nocnik laleczke i bawiliśmy się że lala siusia i po paru miesiącach córka sama usiadła na nocnik a syn od razu jak tylko zrzucił pampersa zaczął robić na ubikacje siedząc na nakładce ( miał dwa lata) córeczka miała 1,5 roku
Silver812
Można dać dziecku wybrać nocnik :)
iwonka121
u nas było ciezko ale udało sie
p_witkowska
Wszystko przed nami, z opowieści znajomych wiem, że dużo przy tym śmiechu
agusia00356
etap nocnika dopiero przed nami ale wydaje mi się, że będzie niezła zabawa
Barkamalutka
Nic na siłe bo to nie przyniesie efektu.
Polcia27
Żeby uczyć siadać na nocnik dziecko musi być na to gotowe
mww1991
My na razie się uczymy
Justyna94
synek pomalu zaczyna siusiac do nocnika mamy taki grajacy podoba sie synkowi
Tala90
Mamy z melodyjka
Ula888
u nas od razu sadzała na sedes oczywiście + podkładka
andziula11111
Przyznam sie ze myslalam ze jest ro o wiele latwiejsze , starszy ma 2,5 roku i mamy problem
Tala90
Corka szybko wsiadla na nocnik
p_witkowska
Przed nami jeszcze troszkę czasu zanim zaprzyjaźnimy się z nocniczkiem :)
Justyna94
uczymy synka na nocnik
MamaIwona
my uczyliśmy się przez zabawe
beatraxx
mój absolutnie nie chciał korzystac z nocnika, od razu na kibelek
MOla90
żłobkach traktują to jako atut: naukę siusiania, higieny, tylko dziecko czasem nie jest już na to gotowe
p_witkowska
Tron maluszka musi być odpowiedni, żeby się z nim zaprzyjaźnił :)
alkakostka
Żłobki to ogólnie rzecz biorąc jest POMYŁKA
Arselia
w złóbkach niektórych ponoć kobiety sadzają dzieci i na zawołanie mają sikać.
buba18
My też mamy zwykły nocnik nie z melodyjką
MOla90
my mieliśmy zwykły nocnik, nie chcieliśmy żęby synek traktował go jak zabawkę
Tala90
Mamy nocnik z melodyjka to chetnie jest uzywany
Justyna94
u nas wlasnie jest etap siadania na nocnik
doda1987
jeszcze mamy sporo czasu na ten etap
Daga5606
To jeszcze przed nami
dominika1990
to przede mna, ale jak na razie synek nie wykazuje chęci korzystania z nocnika
domilove
oswajamy się z nocnikiem
mww1991
Jesteśmy w trakcie nauki siusiania na nocniczek
anka123
Sisiu na nocnik to jeszcze przed nami ale napewno skorzystam na przyszlosc
Skrzaty
my zachęcaliśmy, pokazywaliśmy i bardzo szybko się udało
zaradnamamuska
warto potem dziecko samo bedzie chciało tak jak u nas pieluchy nie ma fajniej sie biega:)
asiulka_26
U nas synek jest jeszcze za mały,ale jak sam zechce to będziemy probowac
Marla86
ja uczyłam od ok 1,5 r ż corki siusiania na nocnik i po tygodniu nie było problemu :)
zaradnamamuska
a u nas jak corka poczuła ze ma sucho gdy zrobi siusiu na nocnik od razu siadała tak koło roczku zaczełysmy wiadomo pielucha na noc musiała byc i przy wiekszych wyjazdach.. a potem juz nawet nocnika nie chciaął tylko juz normalnie na kibelek
mamadzieci
my próbujemy ze starszym o ile miał rok wydawało mi się to takie proste o teraz w rzeczywistości jest zupełnie inaczej i nie pomagają nawet najlepsze poradniki
Skrzaty
Zaczynamy jak dziecko jest gotowe
Paulaa26
Nauka korzystania z nocnika dopiero przed nami .
beatraxx
mój nie lubił nocnika i od razu usiadł na kibelek :)
oska
Oj dzieci mają frajdę z nocnika. Jak sie nie uda nic do niego zrobić to zawsze może posłużyć jako kapelusz kowbojski
marcepanowa
oj do tego długa droga jeszcze :)
Skrzaty
Ja również niedługo będę zaczynała kolejny raz próbę
Justyna94
hop na nocnik juz zaczynamy
zaradnamamuska
fajnie ze sa te grajace nocniki od tego zaczela sie nasza przygoda a pieluch poszla w zapomnienie jedynie jedna dziennie szla na noc
Skrzaty
Z córka poszło szybko z synem troche gorzej, szczególnie w nocy
Marla86
Ala miała ok 1,5 roku i ją zaczęłam oduczać
Justyna94
po malu synek sie uczy sikac do nocniczka cieszymy sie z tego ze juz umie
frezja
Córka nie chciała korzystać z nocnika, wszelkie wymyślne z melodyjkami ja straszyly. Wolała na podkladce na sedes. Dopiero gdy miała jakieś 2.5-3 lata skorzystała kilka razy.
KacperiJulka
nas etap nocniczka jakos ominol może kilka razy uzylismy takto od razu do kibelka nauczyliśmy załatwiania potrzeb
Silver_90
Przy nieudanych próbach korzystanie z nocnika dziecka nie można karcić bo jeszcze bardziej się zestresuje i nie będzie w ogóle chciał siadać, ważna jest tutaj cierpliwość rodzica
kathien
podobno odpieluchowują w żłobku i wtedy rownocześnie można płynnie stosować nocnik w domu - jeżeli bedzie taka możliwosć to z niej skorzystam
Gosia354
Synek nie dawno skończył 2 latka . z dnia na dzień zaczął wołać . Wcześniej jednak przyzyczajalam go do nocnika
Czarnulka089
My kupiliśmy nocnik ale jeszcze nie da rady ćwiczyc ;) ucieka z niego
Estera0904
Moja córka była nocnikowana , syn również
Mamajulki2016
My ostatecznie wybralismy nocnik:)
kasia2310
U nas stał w pokoju i sam usiadł jak miał 1,5 roku
MOla90
nocnik wprowadziliśmy przed 2 rokiem życia ale to było zbyt szybko, Jak miał 2,5 roku, lato, to był najlepszy moment
kathien
w części żłobków też odpieluchowują maluchy... warto postarać się zgrać w czasie i ćwiczyć w domu...
Kasia_S
Żeby uczyć siadać na nocnik dziecko musi być na to gotowe
tamer
Kiedyś to było nie do pomyślenia żeby nocnik grał. A teraz - kolorowe, grające, turystyczne, co tylko chcesz :)
jusen
nakładka na ubikację super, ale nieco później
Katarzyna25
My jesteśmy w trakcie nauki
lena25
Na grającym też synek szybko się nauczył sikać
mama92
polecam nakładkę na ubikacji :)
Justyna94
my mamy taki grajacy po malu cos tam synek zaczyna robic
marta1519
koleżanka sadzała juz 5cio miesięczne dziecko na nocnik i do roku juz samo alarmowałao :0 czyli da się!
jusen
Po roczku można już powoli przyzwyczajać i oswajać z nocnikiem
mlodamamaopowiad
u nas jeszzcze sporo czasu do tego
Kasia_S
Ciekawe jak u nas pójdzie nauka siusiania do nocnika
majka12
Korzystanie z nocnika to kolejny duzy krok w samodzielnosc naszego dziecka
Dakota
Tak najlepiej jak maluch sam wybierze nocnik wtedy chętnniej z niego korzysta
Hiacyntabukiet
W lecie można puścić dziecko w domu w samych majteczkach.
marta1519
Na pewno zachętą jest ładny, kolorowy nocnik. Samo może sobie go wybrać.
Katarzyna25
moj synek ma 13 msc i juz kilka razy zrobil siusiu na nocniczek
Healthymamma
ja juz zaczęłam podejmowac pierwsze próby nocnika, ale chyba jest jeszcze za wczesnie
Justyna94
jak synek skonczy dwa latka bedziemy go uczyc do nocnika
mama92
nie zmuszać tylko zachęcać i czekać aż dziecko samo załapie :) u nas poszło gładko :)
mlodamamaopowiad
ja sprobuje pierwszy raz w okolicach 1,5 roku, wczesniej jak sie dzieciom udaje to tylko przypadek
MagicznyPazur
My od początku maja nie chodzimy w pieluchach, synek wtedy miał 21 miesięcy. Jedynie na noc zakładam jeszcze, bo zdarzy mu się nie zawołać w nocy
Aliicja
To jeszcze przed nami.
patrysiulla
u nas dzieci nie chca siadac na nocniku
agraffeczka
To duzy przelom w zyciu dziecka i rodzicow
mlodamamaopowiad
na pewno damy rade
Fantagira
Po córce widzę, że nie można do niczego zmuszać, każde dziecko zacznie w swoim czasie.
Anita88
mam nadzieję, że szybko synek się nauczy
hania070316
Nauka korzystania z nocnika dopiero przed nami . Mam nadzieje że pójdzie sprawnie
buba18
My jesteśmy w trakcie tej nauki
agraffeczka
Z synkiem poszlo super szybko. Zaczelam latem sciagac pieluszke i pytac czesto czy chce siusiu.
Natalia111
jeszcze daleko przed nami
iza4419
Czasami jest to trudne
marta_ka
Dziecko musi być gotowe. Nic na siłe.
Ewa855
My już kupiliśmy nocnik zwykły i nocnik ciuchcię, będziemy za jakiś czas uczyć naszego synka
Kasia_S
Nocnik na początku powinien być meblem w domu.
Tesia1012
Za rok bedzie nas to czekać
MamaWojtusiaK
Przypuszczam że będziemy próbować dopiero na jesieni w przyszłym roku jak maluch będzie gotowy
Senidia
ja podobnie jak mama poniżej
agraffeczka
Mam w planie w przyszle lato przyzwyczajac do nocnika czyli w wieku 1,5 roku
natulkal
ja poczekam aż synek będzie sam gotowy, nie będe go zmuszać na siłę
Oliwka1235
to dopiero przed nami. Słyszałam gdzieś żeby nie kupować żadnych wypasionych nocników grających gadających itp. Tylko najzwyklejsze. Żeby nocnik kojarzył się tylko z potrzebą fizjologiczną a nie z zabawą. A wy mamusie co o tym myślicie? Jakie macie nocniki lub jakie planujecie kupić?
mamusiasebusia
Do tego etapu mam jeszcze sporo czasu
zaradnamamuska
ja miałam taka fajan córe że gdy tylko pierwszy raz siadła na nocniczku i zaczą grac od razu chciała siadać po raz drugi szybko sę nauczyła co i jak nawet w nocy czasem woła mao idziemy siusiu i nadal śpi a ma 2 latka;)
pani_mamusia
Mojej siostry córka długo nie chciała używać nocnika. A jak już to na początku było to tylko siku. Nie chciała robić kupy, wstydziła się i jak chciała kupę to prosiła, żeby założyć jej pieluszkę i dopiero wtedy ze spokojem mogła się wypróżnić. Z czasem jednak zaczęło być dla niej niemiłe dotykanie kupy i zaczęła robić na nocnik, potem na kibelek. A ostatnio przyszła się pochwalić, że już sama podciera sobie pupkę (ma 5 lat) :)
meg30
na wszystko przyjdzie czas moja starsza córka miała 1,5 roku i zaczęła
mil257
Czekam na odpowiednia chwilę, bo w sumie juz nocnik w domu i syn siedział i wie do czego służy.
Edzia94
Mam nadzieję, że nie będzie aż takich problemów z nocnikiem
kotek013
Nocnik to ciężkie wyzwanie. Mojej siostry córeczka załapała dopiero z nakładką na kibelek. Na nocnik w ogóle nie chciała. Najstarszy no długo się uczył, ale załapał. A najmłodszy długo zajęło. Jak poszedł do przedszkola niestety dopiero się udało.
majka12
Ja kolo roku zaczelam nauke z nocnikiem. Poszlo gladko
MartynaGniewomir
Ja już od ponad pół roku jestem na tym etapie ale to klapa :( Jak nie chciał sikać tak nie chce, płacz jak bym mu nie wiadomo jaką krzywdę robiła :( Mówi tylko, że on nie chce siku, że chce pieluchę, a ma 2 lata i 7 miesięcy :(
mil257
my jesteśmy na etapie nocnika.
Edzia94
Znałam już dzieci co szły do przedszkola z pieluchą i przedszkolanki szybko zmotywowały rodziców... po prostu stracili by miejsce w przedszkolu jakby dziecka nie odzwyczaili od pieluchy
Dorka92
jak dziecko bedzie już samo siedzieć to rozpoczniemy przygodę z nocnikiem
Justyna94
Hop na nocnik to my juz mamy prawie z głowy synek po malutku sie uczy
Edzia94
mam nadzieję, że synek szybko wyrośnie z pieluszek
ewelaa
nie ma co zmuszac dziecka i sadzac na sile jezeli nei jest jeszcze gotowe
mamawiolka
chrzesnica ma grajacy dla niej super :)
katarzynasierack
Córka koleżanki na troszkę ponad roczek i nauczona jest siadać na sedes z nakładką
moniawp5
Nauka korzystania z nocnika dopiero przed nami . Mam nadzieje że pójdzie sprawnie
Natka12
mam nadzieje ze moj babel szybko sie nauczy
agraffeczka
Ja zaczelam sciagac pieluszke latem na dworze gdy syn mial ok 1,5 roku. Poszlo gladko i szybko
Anita88
fajnie by było jakby maluszek szybko się nauczył
Czarnulka089
Córka koleżanki na troszkę ponad roczek i nauczona jest siadać na sedes z nakładką
marysiaz
Bylo ciężko, kompletnie nie mogłam córki oduczyć od pieluszki
Kasia_S
Do nocniczka mamy daleka droge.
iza4419
Daleko jeszcze do tego
JoannaBrozek21
Jak tylko bedzie czas na naukę, zaczynamy przyzwyczajać ;)
tina12
no u nas to jeszcze sporo czasu musimy poczekać , nasza 2 córa najpierw musi przyjsc na swiat :)
mamcia24
my juz niedługo zaczynamy nauke
maddziaa
pewnie nic na siłę, my wybierzemy taki najzwyklejszy, ale to jeszcze przed nami
Jasmine09
na wszystko musi przyjść odpowiednia pora ;)
katarzynasierack
Daniel nie lubi nocnika , jak już na toalete , ale i tak ma problemy ... ciągle popuszcza , albo narobi w majteczki
Kopijka
Z nocnikiem mieliśmy kilka podchodów zanim syn się zdecydował na siadanie na niego
asiulka_26
mysle ze jak dziecko bedzie chcialo to samo zacznie siadac na nocnik,nic na sile.
natulkal
najlepszy prosty nocnik, przy nauce musimy wytłumaczyć dziecku że to słuzy do wydalania a nie jest to kolejna zabawka
perpetua88
Każde dziecko się nauczy
megane83
u nas z nocnikiem pomógł żłobek, szybko poszlo, tylko w nocy corka jeszcze z pielucha
Marlon
Jeszcze trochę czasu zostało
tina12
letnia pora jest najlepsza na taką naukę nocniczkową nam sie udało w 3 dni latem rzucić w kąt pampersy :) choć jeszcze później przez kilka miesięcy chodziłam z zapasowymi ubrankami dla córci w razie wypadku :)
Healthymamma
Ta nauka jeszcze daleko przed nami
ewelaa
Jeszcze trochę czasu upłynie zanim będzie dotyczyła nas nauka siadania na nocnik
iza4419
do tego nam jeszcze bardzo daleko
agraffeczka
to takie fajne przezycie gdy dziecko sie usamodzielnia
Czarnulka089
na to musimy jeszcze poczekać
dzidzia123
Moj bratanek zalapal o co chodzi w jeden dzzien. W nocy tez wstaje. Ma dwa lata
Fantagira
Starsza córka zraziła się do nocnika, przez częste badania moczu które wykonywaliśmy co miesiàc przez pierwszy rok życia... dopiero jak skończyła 22 miesiąca sama usiadła na nocnik i zrobiła siusiu... od tego momentu gdy nie ma pampersa nie zapomina się i robi na nocnik,
Asibasi
mój syn nie lubi się bardzo z nocnikiem :-(
Megan0320
Jeszcze mamy trochę czasu na naukę na nocniku
nowaczki1985
zaczniemy córkę przywyczajac do nocnika narazie jest zakupiony by w ramach zabawy przwyczajała sie do niego
Diianciia
ja jeszcze mam duzo czasu na nocnik
buba18
Synek ma roczek ,ale jeszcze nie korzysta świadomie z nocnika.
nice8822
Mój dwulatek już prawie samodzielnie korzystaa z nocnika
eokrasa
my przwyczajalismy do nocnika jeszzce przed ukończeniem roku aby sie oswoiła teraz ma rok i 3 mce i jak sie ją posadzi to zrobi siku
iza4419
potrzeba dużo cierpliwości i nie wolno się zniechęcać
aga1984
dziecko nie można zmuszać do nocnika
filaria1
Juz w następnym roku probujemy
Angelka87
natulkal ja też właśnie tak bym chciała. Im szybciej tym lepiej
natulkal
ja chcę rozpocząć sadzanie synka na nocnik jak tylko zacznie stabilnie siedzieć.
Angelka87
Chciałabym jak najszybciej nauczyć maluszka, aby siadał na nocniczek
darkdreamlady
jeszcze droga przed nami do nocnika
Julijanka
nocnik czeka w szafie na odpowiedni wiek
Czarnulka089
Dla nas to daleka wizja ale czuję że czas minie bardzo szybko;p
kepasa1990
Ciężkie próby. Jednak nas to czeka za kilka miesięcy.
patrycja89
jeszcze duzo czasu zanim nocnik kupię:)
dominika1990
u nas jeszcze trzeba poczekac na nocnik :)
justyna612
ja zaczełam małego sadzać gdy zaczął stabilnie siedzieć była to dla niego zabawa i szybko załapał o co chodzi, używamy jeszcze pieluszek ze względu na siku ale mały woła kiedy chce zrobić kupkę ma 1,5 roku
dusia
A jakie niby znaczenie ma płeć? To raczej od dziecka zależy...
Jajeczko89
Podobno dziewczynki szybciej łapią o co chodzi z nocnikiem
dusia
Dla chłopca nocniczek musi być troszkę inny
perpetua88
nasza jeszcze nie korzysta, nie ma tez co na sile przyspieszac
agu88sia
my musimy jeszcze poczekać na takie żeczy
Julijanka
chciałabym aby córka jak najszybciej zaczęła korzystać z nocnika ale wiem że wiąże się to z dużą pracą
Jajeczko89
Za pół roku będziemy próbować z nocnikiem
Czarnulka089
U nas to jeszcze musimy na to poczekać ;)
dominika1990
mojej siostry córcia sama zadecydowała na 2 urodziny że chcę korzystać z nocnika, uważam że to bardzo dobrze kiedy dziecko podejmuje taką świadomą decyzję, nie wolno robić nic na siłe
megane83
corka bardzo szybko zalapala, jak poszla do zlobka, miala jakis rok i dziewiec miesiecy jak zaczela prosic na nocnik, ale dla wszsytkiego pieluchy jeszcze byly uzywane, przed 2 urodzinami juz sie pozegnalismy z pieluchami, tylko noc nie taka prosta, dalej w pieluszce
mamusiasebusia
jeszcze trochę zostało mi czasu do tego kroku
Angelika1991
my będziemy probować jak mała będzie miała ok 1,5roku
Blawatkowa2015
ja obiecałam sobie, że za naukę korzystania z nocniczka wezmę się wiosną 2016 :)
MagicznyPazur
Daria1901 zazdroszczę :) moj synek dzis pod wieczor siedzial godzine na nocniku(sam z siebie, bo lubi), zrobil siku z 7 razy, po czym wstal z nocnika, a ze to bylo 15 minut przed planowana kapiela. to nie zakladalam mu juz pampera i minelo 10 minut, a on sie zsikal, a nocnik obok hehe
mamusiasebusia
ja jestem na etapie wyboru pierwszych pieluch także do nocnika nam jeszcze daleko
Diianciia
u nas jeszcze sporo czasu musi uplynąć kiedy zaczniemy uczyć sie załatwiać na nocnik
andzia16180
my juz pierwsze roby mamy za soba
Senidia
czasami gdy zbytnio się nalega można dziecko zniechęcić potrzebne jest wyczucie w tych sprawach
Daria1901
mój synek jak miał mniej niż 1.5 roku to robił kupke na nocnik a jak skończył rok i 9 miesięcy to beż pampersa chodził i sam siadał na nocnik a teraz ma 2 latka i juz nawet na noc nie zakładamy.
gosia1991
my dopiero uczymy się samemu siadać :) nocniczek jeszcze przed nami zobaczymy jak to będzie
megane83
u nas poszlo gladko, corka zaczela chodzic do żlobka jak miala rok i 5 miesiecy, tam dzieci wysadzane były co jakis czas wszystkie i po 3 miesiacach mala zaczela w domu sama prosic na nocnik. Majac dwa lata chodzila juz bez pieluchy. Zostaly nam tylko noce z pieluchami. Czasem w nocy wstanie na nocnik, czasem nie.
filaria1
Ja juz sie ciesze na ta nauke
alicelecter
potrzeba wyczucia kiedy dziecko jest juz gotowe na to
annino
oj potrzeba duzo cierpliwosci zeby dziecko nauczyc siadania na nocnik
MagicznyPazur
my obecnie nocnikujemy. Trwa to już dwa miesiące(synek ma 14 miesięcy) Stwierdziłam, że im szybciej zacznę go sadzać, tym później będę miała mniejszy problem, by chciał siedzieć na nocniku, Aktualnie jak synka posadzę na nocnik to po około 10 minutach zawsze się coś pojawi i wtedy synek bije sobie brawo :) (tak go nauczyłam :) )
jastinkaa
nocnikowanie to nie jest taka prosta sprawa
eokrasa
ja również boję się etapu niezakładania pieluszek czy zdąże
natulkal131
my będziemy próbować jak tylko mały zacznie stabilnie siadać.
Asibasi
Na razie użytkowanie nocniczka nam niestety nie wychodzi.
IzaJaa
U nas sprawdziła się metoda przekupstwa, "Zrobisz siusiu (kupkę) do nocnika, dostaniesz nagrodę". Nagrodą może być chrupek, ciasteczko bez cukru itp. Bardzo szybko dziecko załapało, o co chodzi w tej zabawie. Miesiąc później wyjechaliśmy na wakacje, nowe miejsce spowodowało, że córka zapomniała o istnieniu nagród, ale nie o nocniku:)
Lilka17
ważne żeby nie naciskać i musi to się odbyć w luźnej atmosferze
Megan0320
az sie boje momentu odstawienia pampoersow
perpetua88
my próbujemy ale na razie bez skutku
Julijanka
moja córcia jeszcze z brzuszka wyjść nie chce a nocniczek już w szafie na nią czeka :)
Asislawa29
siostrzenica od 7 miesiąca siada na nocnik i się strasznie cieszy. A zobaczymy jak nasza córeczka będzie reagować na nocnik, najważniejsze aby nie zmuszać
eokrasa
ja póbowałam przyzwyczajac Córkę wczesnie jak miała chyba 7 miesiecy by oswajac z nocnikiem ale póki co narazie czekam na efekty
czekladka24
z synem było super, chwilowo nocnik a potem na sedes
Megan0320
ja się boję tej nauki
mama78
Jak już chciałam ,aby syn korzystał z nocnika ,był przerażony,zapierał się i bał,postawiłam nocnik w kąciku pokoju i powiedziałam,że jak będzie już gotowy to sam sobie weżmie,po 2 dniach przybiegł z nocnikiem i woła mama i tak mu się spodobało i przyszło samo ,miał z półtora roczku
MamaKacpra
jeszcze mam czas
filaria1
Ja juz bym chciała swoje uczyc ale za wczesnie na to
Wasiloczek
Mi pediatra nawet odradzała pomysł zakupu grającego nocnika, by nie wystraszyć dziecka.
dominika1990
mojej siostry corka w wieku 2 lat sama powiedziala ze chce na nocnik, od tej pory nie uzywaja pieluszek. wazne zeby dziecko samo tego chcialo
Angelika1991
u nas z taką nauką jeszcze trochę czasu ale bratanica jest w czasie przejścia na nocnik i całkiem nieźle jej to idzie
summerwave
Do tego to nam jeszcze bardzo daleko...
BOGUmila68
dziecko musi wiedzieć o co dokładnie w tym chodzi
MAAAMA
Ja czekam do półtora roczku niech zaczną wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi.
jancia333
mnie babcia podobno zaczeła sadzać na nocnik jak tylko usiadłam samodzielnie
andzia86
dziecko trzeba przyzwyczajać stopniowo, żeby się nie zraziło
mamula104
fajny sposób z tym brawo na spacerze
Angelika1991
moja bratowa swoja corke uczyla tak, że nosila nocnik przy sobie na spacerach i jak mala sisiala do nocnika na spacerze to prosila ludzi wokol by bili malej brawo a mala bardzo to lubila i szybko sie nauczyla
megane83
U nas nocnik pojawil sie na dobre jeszcze przed 2 urodzinami, a wszystko dzieki temu, ze mala chodzila do zlobka. Tam nocnikowanie było co 2 godziny, i mała sama zaczela korzystac w domu, (nocnik byl w domu od dawna). Teraz zostalo nam pracowanie nad suchymi nocami (2l 3m)
beti2270
na początek nocnik, starszy bardzo długo z niego korzystał, pewnie z rok albo więcej, a młodszy gdy tylko załapał o co chodzi przeniósł się na nakładkę po trzech tygodniach
Monia111
Jest wydaje mi się że 8 msc to za mało na osadzanie na nocnik, ale każdy robi jak uważa
alicelecter
za szybko nie ma co, dla dziecka to stres
milenapiotrekola
To dobrze.. oswoi dziecko z nocnikiem to łatwiej jej przyjdzie nauka.
monikabucz
ja chce zacząć jak najszybciej sadzenie na nocnik , oczywiście jak już będzie umiała siadać;) teraz moją koleżanka sadza 8 mieięczną córką, fakt ,że nie kuma o co chodzi ale już przyzwyczaja.
alicelecter
zastanawiam sie jednak nad nakładka na sede zeby w ogóle nocnika nie było
perpetua88
a od kiedy zaczelyście nocnikowanie?
annotr
Raczej nie kupię grającego nocnika
Asislawa29
siostrzenica siedzi na nocniczku od 9 miesiąca, zobaczymy kiedy będzie siedzieć moja córeczka, oczywiście nic na siłę...
oliwia1126
u nas synek ładnie robił siusiu, sam nie wołał, ale posadzony prawie zawsze zrobił, ale ostatnio jak byli u nas goście i zobaczył dwulatkę na swoim nocniku, która i tak niczego nie zrobiła to przestała robić, musze wszystko zaczynać od początku, a było tak ładnie.
aagnieszkaa1
Grający nocniczek? Nie.... Dziecko kojarzy go z zabawą...
milenapiotrekola
na ten etap jeszcze baaardzo długo poczekamy
Doris_igi
A dzieci są spostrzegawcze ;)
supero11
do czasu aż dziecko nie przyuważy, że wystarczy nacisnąć w odpowiednim miejscu albo coś wlać :P
alicelecter
granie czasem straszy
Doris_igi
A jak się u Was sprawdziły grające nocniczki? U nas w rodzinie dzieci się bały na nie siadac - melodyjki graly "za ostro"
Monia111
Syn miał koło dwóch latek
oliwia1126
Wiele dzieci półtora rocznych siada samo na nocniku
alicelecter
póltora roku to szybko beti
aagnieszkaa1
My próbujemy i czasami nam się udaje.
beti2270
Starszy miał półtorej roku jak nauczył się korzystać z nocniczka, a młodszy ma 17 miesięcy i też już korzysta z nocniczka
milenapiotrekola
Córcia miała 2 latka jak nauczyła się załatwiać na nocnik
perpetua88
nasza córkA MA ROK, JESZCZE NIE ZACZĘLIŚMY NAUKI
monikabucz
ciekawe kiedy u nas to nastąpi.
alicelecter
dziecko musi byc gotowe
paris1990
faktycznie zmuszanie moze przyniesc inny skutek
czekladka24
mój ostatnio zauważył że nocnik wyprowadził się to zamiast podstawiać podest pod toaletę woli na skróty hop na deskę
Gosia200
U nas daleko do przygody z nocnikiem
gatuneczki
9msc miała córeczka jak zaczęła wolac
czekladka24
dziecko samo usiądzie nie wolno zmuszać bo to bedzie gorzej
kurka_wodna22
Mój siadał jak już zaczął chodzić tzn rok i 3 mce
xaniab
andzia16180 a probujesz dalej uczyc malca na nocnik siadania? pewnie zalapie..
czekladka24
z tym róznie było początkowo nocnik na głowie był potem posiadywał w pieluszce a teraz na toaletę siadamy
andzia16180
moj ma 20 iesiecy i na nocnik na chiny nie usiadzie
vilantka
Ja zaczełam naukę siusiania jak córeczka miała 1,5 roku. Wysadzałam ją na noicnik, czasem się udało coś zrobić czasem nie. Sama nigdy nie zawołała. Niestety po pewnym czasie jak zobaczyła nocnik to strasznie płakała i nie chciała na niego siadać. Później robiłam co jakiś czas ponowne podejścia, ale bez rezultatów. Dopiero jak córcia miała 27 miesięcy nam się udało. Pierwsze dni były ciężkie, bo córcia nie chciała rozstać się z pieluchą. Przez pierwsze 3 dni nie zawołała ani razu. Później mokrych wpadek każdego dnia było coraz mniej. Większy problem był z kupką, bo bała się robić na nocnik i wstrzymywała po kilka dni. Ale towarzystwo mamy albo taty i zabieranie małej z nami do toalety pomogło. Córka po 2 tygodniach nie moczyła już pieluch w nocy, ani pieluszek na spacerze (trening czystości rozpoczęłam w marcu). Mimo, że miała pieluchę, ani razu nie zrobiła w nią siusiu, tylko wołała na nocnik. Trening czystości to bardzo trudne zadanie dla rodziców i dzieci. Wymaga czasu i cierpliwości. I nie ma co przymuszać dziecka tylko dlatego, że inne już dawno pieluch nie noszą. Sama się o tym przekonałam. Gdy przyszedł odpowiedni czas na moją córeczkę, nauka poszła w miarę sprawnie i szybko. Malutka sama wybrała sobie kolorowe majteczki i codziennie pozwalam jej wybrać kolor czy wzór na majteczkach co jest dodatkową atrakcją dla niej. Powodzenia mamusie!
perpetua88
ważne by nocnik miał oparcie z tyłu. Niektórzy preferują nocniki grające
kuchareczka
ka nagradzałam i szybko sie nauczyły moje dzieciaczki
annawianna
Moim zdaniem warto zachęcać dziecko do sikania na nocnik stosując nagrody np w postaci fajnej wycieczki, zabawki itd. Co do wyboru nocnika to zgadzam się że nie należy się sugerować fajnym wyglądem ale wygodą dziecka, ja nie tak dawno widziałam nocnik w kształcie samochodu ale po dłuższym namyśle stwierdziłam że jest bardzo niewygodny w użytkowaniu ponieważ miał bardzo wysoko rozbudowane przednie koła i dziecko musiałoby siedzieć odchylone do tyłu.
perpetua88
nie ma co przymuszać dziecko, jak nie teraz to za tydzień, miesiąc
andzia16180
syenk na nocnik nie chce nic robic ale za to chetniej siada na kibelek
agrafka
Nie należy się poddawać. jak dziecko nie chce to należy to odłożyć w czasie, może po tygodniu uda się.
oliwia1126
Zaczęłam już sadzać na nocnik i mamy już swoje małe sukcesy :)
basia1
Dziecko do nocnika musi dorosnąć
nice8822
Czeka nas to właśnie:) nam nadzieję że sobie poradzimy
Pietruszka
Zaczęłam sadzać córeczkę jak miała 10 miesięcy. Coraz lepiej sobie radzi. Niestety sama nie woła, jedynie stęka więc wiem, że chce siku albo kupkę. Posadzona na nocnik robi siku. Najłatwiej jest z kupką, bo zawsze wiadomo kiedy zaczyna ją robić. Z utęsknieniem czekam na lato, bo wtedy weźmiemy się za naukę na całego. Córcia będzie chodzić bez pampersa i szybciej się nauczy, że trzeba wołać.
andzia16180
synek jak narazie jest bardzo oporny
joa_jastrzebska
Ja uczyłam latem jak córcia miała 3 latka ciężko było
paula1215
starsza sama dala znac przychodzi chwila i wiesz ze dziecko jest gotowe i nie macie się co stresować ja tez tak przezywalam ze nie sika sama czy nie chodzi przyjdzie moment i już
Arleta86
a ile synek ma lat?
paolah
my już próbujemy sadzamy synka a latem chcemy wyjść z pieluch
lilka_28
Dlatego my będziemy właśnie wtedy próbować.
kum_pela
ale latem latwiej ze wszytkim
titmouse
my dopiero zaczynamy przygodę z nocnikiem.
summerwave
Mamy są sprytne :-)
Doris_igi
Wiadomo, ze latem najwygodniej, ale nie każdy ma taką możliwość ;)
magdalena5600
Fajnie zapewnić też dziecku jakieś książeczki żeby się nie znudziło za szybko. I dużo picia żeby szybciej się siku zachciało;)
annotr
faktycznie latem najlepiej uczyć
Gosia200
tak, latem najlepiej jest uczyc
magdalena5600
Najlepiej latem przede wszystkim nie ma problemu żeby zdejmować wszystkie warstwy ubranek co chwilę;)
paolah
nasz na razie tylko na nim siedzi
Arleta86
latem najlepiej uczyc dziecko
MagicznyPazur
lilka_28 ja tak samo... przyjdzie lato, to bede synka uczyc :)
kum_pela
i przed nami nauka nocnikowania moj maz sie nie moze doczekać :)
lilka_28
Jeszcze nie próbowaliśmy aczkolwiek myślę że w lecie będziemy sadzać pomału synka.
paolah
u nas na razie etap siedzenia przynajmniej maluch nie schodzi
Gosia200
No nauka nocnikowania przed nami
Doris_igi
Magdalena - zgadzam się. Czasem za dużo bajerów może odciągnąć dziecko od tego, co najważniejsze.
MagicznyPazur
paolah a ile ma twój synek?
paolah
my już zaczęliśmy ale na razie synek tylko siedzi i traktuje jako zabawę
titmouse
my dopiero zaczynamy przygodę z nocnikiem.
kum_pela
no niektore dzieci nie chca nocnika tylko nakladke sie kupuje na sedes i dziecko chce jak dorosli :D
magdalena5600
Czasem najzwyklejszy tani nocnik nie jest dużo gorszy od tych najdroższych które są bardziej zabawką. Zresztą wydaje mi się że taki który bardziej służy do zabawy trochę może rozpraszać dziecko. Wg mnie nocnik powinien mieć tylko jedną funkcję;) zawsze można razem z dzieckiem poprzyklejać kolorowe naklejki
xaniab
tych nocniczkow to jest od groma i ceny takze ogromne
lilka_28
Pierwsze próby już niedługo przed nami
summerwave
Popieram, przez zabawę. A do tego podejścia dostępne są cudowne i cudaśne nocniczki :-)
annotr
niektóre dzieci od razu chcą na dorosły sedes. Mój brat nie chciał nocnika, tylko tak jak tata na duzym sedesie
kum_pela
Może lepiej zainwestowac i mieć pewność ze dziecko będzie przez zabawę się uczyło
Arleta86
niby tak ale na zwykłym nie probowalismy
kum_pela
wlasnie drogie sa takie ale jak dziecko ma sie nauczyc to i na zwyklym sie nauczy
agus0391
też chciałam taki kupić ale brak pieniążków więc kupilismy nocnik z autami bo to jego ulubione . Ciężko z tym nocnikowaniem mały nie che siadać może kupić nakładkę na sedes już sama nie wiem
Arleta86
my tez mamy z fisher prica nocnik z muzyczka i się sprawdzal super przy 1 synku
kum_pela
a te nocniki z muzyka to chyba z fisher price chyba sa fajne podobaja mi sie
xaniab
mi sie podobaja te nocniczki edukacyjne fisher price, ma ktoras z was taki?
MagicznyPazur
mam nadzieje, ze z moim synkiem tez pojdzie to w miare sprwanie i ze w nocy tez bedzie sygnalizował, ze chce siuisu
agus0391
Pomocny artykuł my naukę rozpoczynamy w tym miesiącu,nocnik i majteczki już są tylko teraz trzeba się wziąść wykonanie
Gosia200
Synek jest jeszcze za maly na nauke korzystania z nocnika
perpetua88
1,5 roku to optymalny czas myśle, dziecko 9 miesieczne jest za małe
Syba
Do przygody z odpieluchowywaniem jeszcze długa droga przed nami.
titmouse
my zaczynami dopiero tą przygodę.
annotr
Zobaczymy jak to bedzie u nas
lilka_28
Z córcią zaczęliśmy używać nocnika gdy miała ok 1.5 roku.
Sylwuskaaaxdd
Kiedy najlepiej zaczac uczyc dziecko do nocnika....
Doris_igi
Etap nocniczka dopiero przed nami.
xaniab
nocniczek przed nami;)
paolah
Nasz synek już siada na nocnik ale długo nie posiedzi bo schodzi
andzia16180
synek boi sie nocnika
madzialena
lada chwila mam zamiar wprowadzić nocnik ciekawe co z tego wyjdzie
ewella
jeszcze nie ucze synka zalatwiania na nocniku
mil257
dopiero przed nami.
isia
wcześniej synek chętniej siadał a teraz nie chce
babymommy
U nas tez daleo przed nami :)
andzianecia
my uczymy starszą córkę, kupiłam jej dwie książeczki na ten temat i jest progres
klio
Etap nocnikowy jeszcze daleko, daleko przed nami.
paolah
my właśnie uczymy synka sadzamy goo
andzia16180
ja dopiero przyzwyczajam synka ale jak go posadze to płacze
alan13062014
my juz tez próbujemy siadac na nocnik
andzianecia
my się uczymy na nocnik, ale idzie nam to ciężko
alan13062014
nocnik juz zakupiony niedlugo bedziemy sie uczyc:)
mama_82
my ciągle się uczymy i już prawie jesteśmy u celu
paolah
właśnie zaczynamy naukę porada się przyda
kachaaaaaa6
będzie trudno :) jeszcze duużo czasu do takiego przełomowego działania :)
mamapogodzinach
ja tez tak zrobiłam po co dziecko ma się męczyć w tych pieluchach
paolah
Synek już dobrze siedzi i chce go uczyć do nocnika im szybciej tym lepiej
ewella
zaczekamy jeszcze kilka miesiecy z nauka
andzia16180
my juz pomału zaczynamy nauke na nocnik
mil257
u nas jeszcze dalekoo ..
angelaa
my jeszcze troszkę, ale będziemy chcieli nauczyć go jak najszybciej
paolah
Właśnie zaczynamy naukę z nocnikiem sadzam synka i nie raz już się sam załatwi
jola_87
Siadanie na nocniku to jeszcze długa droga przed nami
lilka_28
A my od początku mieliśmy nocnik z pozytywką i córka mimo to nie bawiła się nim. Nam on osobiście bardzo pomógł w nauce. Ta melodyjka zachęcała córkę do tej czynności.
imponderabilia2
Moja starsza córeczka zaczęła korzystać z nocniczka ja miała prawie 3 latka.
emik84
nic na siłe nie ma co przezwyczajać trzeba powoli etapami
SylwiaPolasik
U nas jaszcze jesteśmy przed
marzena_161
wow zazdroszę mój ma ponad dwa lata i nie ma bata na nocnki.
imponderabilia2
Przed nami jeszcze dluga droga do nocniczka.
lulusia1234
nawet w nocy przestal sikac w pampersy i budzil sie i mowl ze bee chce
lulusia1234
moj synek mial poltoraroczku jak przestalam kupowac pieluszki
marzena_161
efffcia ale to mój synek ma 26 miesiecy i nic, tylko córka mu daje przykład ale niesttey akurat z tego nie chce jak na złość skorzystać
emik84
u nas córy zaczeły siadać jak miały okoł2.5 roku kwestia przezwyczajenia i dziecko samo siada
efffciaa
marzena_161 pogratulować , nasz ma 20 m-cy i mowy o nocniku nie ma , służy tylko za podnóżek , jak nie może do klamki dosięgnąć
mother229
u nas pozno na nocnik maly zaczal jak ok.2lat mial
alicelecter
Moze od razu na sedes się uda, są nakładki.
imponderabilia2
Przed nami jeszcze długa droga zanim zaczniemy przygode z nocnikiem.
babymommy
My w kolejne lato bedziemy odpieluchowywac
marzena_161
Mój synek ma 2 i 2 i niestety nic do niego nie przemawia, a Gosia ma 7 miesięcy i sika i kupy robi swobodnie, tylko wiadomo musze zadzac i czekać, ale warto
gatuneczki
moja maja miala 11 miesiecy kiedy nocnik byl juz bez użyteczny
alicelecter
No ale macie uniwersalny mebelek:) Przyjdzie czas i na własciwe uzycie.
efffciaa
i tu mamy problem , u nas nocnik służy do wszystkiego (np świetnie się sprawdza w roli podnóżka jak nie można dosięgnąć do klamki , super parkuje się w nim autka i motorki , misiu lubi na nim siedzieć ) tylko nie nadaje si,ę do tego do czego jest stworzony , próbujemy bez skutecznie , ale kiedyś się uda na pewno :-)
alicelecter
Wiekszość dzieci zaczyna nocnikowac po skończeniu 2,5 roku.
Arleta86
a ja znam które po paru miesiącach zycia sikaly na nocnik :)
Syba
Kiedy przestawiłyście swoje dzieci na nocnik? Czytałam ostatnio, że nie warto się spieszyć, ponieważ dziecko nie ma jeszcze świadomości oddawania moczu. Znam osoby których dzieci w wieku 1,5 roku sikały na nocnik.
MAAAMA
A ile ma maleństwo?
andzia16180
my juz przzwyczajami na nocniczek
gatuneczki
dokladnie dobrze jest wysadzac dziecko najlepiej latem gdy jest cieplutko na dworzu moze pobiegac w samych majteczkach
Joasiam
Gdy córka zacznie sama siedzieć będę ją sadzała na nocnik im szybciej się zacznie naukę tym lepiej
gatuneczki
moja.maja.miala.9miesiecy.jak.pozegnala.pamersa
MAAAMA
To jeszcze za wcześnie.
joa_jastrzebska
A ja znam taka dziewczynę której córka umiala sikac gdy miala pol roku
MagicznyPazur
ja bede uczyc synka, jak bedzie mial okolo roku
andzia16180
Ja juz ucze synka ale on woli sie tym nocnikiem bawic
Sylwuskaaaxdd
U nas jeszcze trochę czasu do nocnika...
klio
Siadanie na nocniku to jeszcze długa droga przed nami, choć widziałam kiedyś w dzień dobry tvn, że ważne jest by kupić najzwyklejszy nocnik, który mam za zadanie nauczenie dziecka korzystania z niego, a nie zabawy a nim.
andzianecia
katarzyna_bb u nas tak samo nocnik jest ale mała za żadne skarby świata nie chce ściągnąć pampersa i na nim siedzieć
joa_jastrzebska
My mieliśmy grający nocnik
martynka0893
jeszcze daleka droga przed nami ;)
Syba
Dla każdej mamy jest to bardzo ważne wydarzenie i duże odciążenie finansowe.
AgnieszkaT
Nie mogę się doczekać aż zacznę córke uczyć siadania na nocnik.
angelaa
jeszcze troche, ale jest tyle nockiczkow fajnych
imponderabilia2
Jeszcze wiele przed nami do puki nasza córeczka zacznie siadać na nocniczek, ma dopiero dwa miesiace ale wiem jak ją na to przygotować jedna córeczka już przez to przeszła :)
joanna1410
teraz na rynku jest tyle fajnych nocniczków.
gosiek027
póki nie siada to droga daleka
katarzyna_bb
Nocnik jest. Tylko jak do niego Małą przekonać :P
aldonka
nasz synek szybko nauczył sie korzystac z nocnika zobaczymy jak corka
aniusia8816
my jeszcze do nocnika mamy dalekoooo...;)
paolah
Nauka na nocniku przed nami więc wskazówki się przydają
lilka_28
ja miałam normalny z muzyczką grającą synek też będzie takiego używał
Arleta86
my mamy z fisher price kaczuszke spiewajaca
oliwia1126
tez słyszałam , że dobrze dziecko zacząć uczyć od codziennego sadzania dziecka po nocy, wtedy najczęściej dzieci robią siusiu i jest efekt w nocniczku i tak powoli dziecko" kuma o co chodzi"
mamapogodzinach
własnie sie zastanawiam czy kupic normalny czy taki
mother229
mielismy taki grajacy zachecajacy do siadania. bardzo fajny i przydatny
Sylwuskaaaxdd
Przed nami jeszcze daleka droga do siadania na nocniczku
andzianecia
Jak dojdę do siebie po porodzie to zacznę starszą córkę uczyć
babymommy
Do nocnikczka to jeszcze dluga driga.
oliwia1126
może jest jeszcze za malutki, na wszystko przyjdzie pora i czas
ulala
moj nie chce siedziec na nocniku jakby sie bal ze wpadnie tam...
andzia16180
U nas pierwsza proba sie nie udala
joanna1410
teraz na rynku jest tyle fajnych nocniczków.
wyimaginowana90
może jak obczai że jak siku zrobi to gra to będzie ok
oliwia1126
ważne jest aby maluszka do niczego nie zmuszać, nic na siłe
klio
Ponoć najprostszy nocnik najlepiej się sprawdza, w końcu dziecko ma nauczyć się siedzenia na nim i sikania, a nie bawienia się nim.
ulala
my niedawno kupilismy ten grajacy ale co z tego jak nie chce siedziec..
Lilo246
Ja mojej córeczce zamierzam kupić najnormalniejszy nocniczek chociaż początkowo chciałam kupić grający jednak stwierdziłam, że normalny łatwo wyczyścić i jest najtańszy.
oliwia1126
co to tych grających to różnie słyszałam, czasami zachęcają do sikania, ale też mogą dziecko przestraszyć i dziecko wtedy węcej usiąść na nim nie chce.
mamapogodzinach
my juz sie powoli uczymy corcia juz umie mowic siusiu jednak nie umie robic jeszcze na nocnik
wyimaginowana90
na pewno będzie nocnik zachęcający do siku - np. grający
basia1
najzyklejszy jest najlepszy
mother229
dokładnie od koloru do wyboru. i z fajnym opcjami , które przyciągają dziecko do załatwiania się na nocniczku
oliwia1126
nocnik mamy ale jeszcze głęboko schowany w szafie
joanna1410
teraz na rynku jest tyle fajnych nocniczków.
joanna1410
my zamierzamy za dwa miesiące zacząć tą przygodę.
wyimaginowana90
Nam też daleko do nocnika..
klio
Do nocnika to jeszcze długa droga przed nami..
Mirka
wazne jest aby sukcesywnie przyzwycajac malucha do nocnika
ulala
a my chcemy pomalu sie uczyc
andzianecia
my zaczniemy się uczyć jak już urodzę, bo teraz mi ciężko do małej się schylać
babymommy
Oj daleko nam do nocnnika poki co trzymam kciuki za nocnikujace dzieci i rodzicow ;)
andzia16180
Moj maly woli sie bawic nocnikiem
klio
do nocnika..to jeszcze daleka droga przed nami :)
Sylwuskaaaxdd
Oj my mamy jeszcze duzo czasu do nauki korzystania z nocnika...
Arleta86
my już mamy nocnik za sobą.... ale i przed sobą bo nast. smyka będzie trzeba uczyc siusiu
Rudii84
Próbujemy, ale synek ucieka z nocnika.
ewella
u nas tez sporo czasu jeszcze
justynka_884
właśnie kiedy, tyle jeszcze czasu do tego
asioonka
zgadza się, teraz są takie fajne nocniki, wyglądają jak prawdziwy kibelek :) ale u nas też jeszcze daleko do tego :)
martynka0893
no u mnie też jeszcze spooooro czasu ;d
mama_82
Ja swoje dziecko posadziłam na nocnik jak tylko zaczęło siedzieć i od razu zrobiło siku
ziuziuta
Kiedy u nas ten nicnik sie pkjawi hohoho,
justynawb
wiadomo zeby sie nie spieszyc bardzo ale 3 latki z pampersem to lekka przesada
martynka0893
to wszystko jeszcze przed nami , ale są fajne grajace , mówiące noocniki dla dzieci , które zachęcają malucha
justynka_884
ważne aby maluch chciał sam
Arleta86
my jedna nauke mamy juz za soba a druga przed:)
Mama_Asi
u nas maz czesto wysadza corke i pokazuje jak sie robi kupke i siku
angela
NIektórzy zaczynają uczć dziecko robienia na nocnik gdy tylko dziecko potrafi samo siedzieć.
perelka91
Moja córka dostała nocnik przed ukończeniem 6 miesięcy. Zwykły, niegrający. Wtedy też ja na niego posadziłam. Zrobiła i siku, i kupkę. Nie widzę nic złego w uczeniu dziecka od malego. Siedzi na nocniku kilka razy dziennie na chwilę. Zrobi to zrobi, nie to nie. :) ma radochę gdy się uda i bijemy brawo. Znajomi uczyli córkę tez w okolicach 6-7 miesiąca i teraz gdy ma 9 miesięcy, nie zrobi kupki w pampersa tylko musi mieć nocnik :)
imponderabilia2
My jesteśmy już po dwóch etapach i zatrzymaliśmy się na trzecim ostatnim czyli załatwianiu się na toaletę i samodzielnym podcieraniu sie oraz myciu rączej po każdej toalecie :)
lovelymary
często dzieci łatwiej uczą się korzystania z nocnika, gdy postawimy go w ustronnym miejscu
Bza8
nocnik to na początku dla dziecka taki mały potwór :)
krysia00015
u nas mała po roczku wołala kupke na nocniczek a przed 2 urodzinkami zawołała siku i to wtedy zaczęła domagać się na nocnik. oczywiście wcześniej prosiliśmy namawialiśmy poczym daliśmy jej spokój i po jakimś czasie proszę sama zawołała
basia1
nasza szybko załapała o co chodzi z tym nocnikiem
babymommy
Wtedy zacznie sie jazda :)
asiaa99896
U nas nocnik stoi i czeka na swoją kolej :)
emenems
ja już się nie mogę doczekać aż zaczniemy nocnikowanie!
monikak555
u nas początkowo mały chętnie robił siku i kupkę na nocnik ale coś mu się odmieniło i nawet nie chce na nim siedzieć
Lyna
Jeszcze nie czas na nocnik u nas, ale w swoim czasie będzie trzeba już uczyć. Jeszcze z rok ;-)
czekladka24
ja zakupiłam zwykły bez dźwieków ale czuje że będzie ciężko
alusia90
Przed nami jeszcze długa droga do nocniczka :) Mam tylko nadzieje, że nauka siadania na nocnik przejdzie nam gładko bez buntu i sprzeciwu małej :)
nata
Nocniki z muzyczką czasami potrafią wystraszyć malca i nie będzie chciała sikać do nocnika
elabed
ja juz zaczynam przyzwyczajac mojego synka do nocniczka codziennie go sadzam
ewella
mysle ze tak do poltora roczku, lub 2 latek zaczekamy
Olusia
Zdarzają się przypadki, że już niespełna roczne dzieci korzystają z nocników. Dla mnie to trochę za wcześnie.
Lyna
Długa droga przed nami zanim zaczniemy uczyć korzystania z nocnika.Pampers jest wygodny ;-)
szpakowskazofia
u nas coreczka ma kontakt z siostrzyczkami ciotecznymi i widzi jak te korzystaja z nocnika jest nim zaciekawiona ale sama jeszcze nie chetnie chce na nim cos zrobic
Joanna234_on
my już kupiliśmy nocnik, ale ciężko narazie nam idzie
GrZeSzNiCa
my właśnie dziś z mężem stwierdziliśmy że musimy już kupić nocniczek by zacząć powoli próbować :)
MAAAMA
Ja mam nadzieję,ze naukę siadania na nocnik przejdziemy bardzo gładko bez puntu i sprzeciwu.
agrafka
Ja nie mogę sobie wyobrazić tej sterty pieluch, które jeszcze przed nami.
terenia
u nas starszy bardzo szybko pojął o co chodzi, młodszy miał problem i czasem jest wielki bunt gdy ma saidać na nocnik
paula_83
Dzięki za ciekawe porady ale my mamy jeszcze dużo czasu do nocnika
paris1990
mój synek niedawno usiadł na nocnik...
jagoda_bebnowska
Juleczka nie zamierza na nocnik robić
MAAAMA
Lato to bardzo dobra pora na odpieluszkowanie. Super.
zuzunieczka
My wzielismy sie za odpieluchowywanie w lato, bo wtedy jest łatwiej nad tym wszystkim zapanowac ;)
Bza8
e tam, ja z obserwacji dzieci w rodzinie wiem,że nocniki z "odgłsami" raczej zachęcają niz odstraszają
paula_83
Do nocnika to jeszcze tysiące pieluch przed nami.
nensi1994
Trzeba się w końcu za to wziąść choć jeszcze mamy czas
tester1907
na nocnik mamy czas
basia1
pozytywki w nocnikach szybko sie psują
MAAAMA
Nocniki te z melodyjką mogą przestraszyć maluszki - lepiej uważać.
terenia
z tym może czasem byc problem, starsy bardzo szybko pojął o co chodzi, młodszy bym sceptycznie nastawiony do nocnika :D
jagoda_bebnowska
Julka ma nocnik z pozytywką. nie robi na niego siku tylko wkłada tam ręce i nogi
paula_83
Do nocnika to my mamy jeszcze trochę czasu także będzie trzeba jakąś strategię obmyślić.
paris1990
my koło 12 miesięcy z braćmi... i już potrafiliśmy na nocnik siadać.... ale też było inaczej... były pieluszki wielorazowe...
jowitka76pdm
najmłodsza córka sama zaczeła siadac na nocnik od starszej podłapała
lulusia1234
moj melodyjki sie nie bal dzieki niej polubil swoj nocnik bo wczesniej sie bal jak mial zwykly
MAAAMA
Na pewno trzeba rozważyć fakt kupienia nocnika z melodyjka, gdyż dziecko może się przestraszyć melodyjki. Ja wybieram bez.
agrafka
Ja jeszcze nie myslę o tym, ale w sklepach są takie sliczne kolorowe nocniki.
asienka250492
U nas do siadania na nocnik jeszcze długa,długa droga...
landens
no i nas póki co tylko pieluchy i jeszcze długo tak zostanie
Bza8
ostatnio kupowałam siostrzeńcowi nocnik imitujacy toaletę- ze spłuczką i miejscem na papier- super!
babe22
wszystko przed nami, synuś ma dopiero pol roczku
lulusia1234
nie prawda ze chlopcy w 22miesiacu bo moj synej juz w 18miesiacu siusial na nocio i pieluszki odstawilismy calkowicie nawet w nocy
beni
my mamy jeszcze troszkę czasu do rozpoczęcia nauki siadania na nocnik ale myślę ze może nie będzie tak źle
Simona95
my juz się powoli uczymy ;)
ewe123
u nas jeszcze sporo czasu do nocnikowania
oliwia1126
Ostatnio słyszałam, że dobrze jest oswajać dziecko z nocnikiem rano po przebudzeniu. Szybko hop na nocnik jak zrobi siusiu to super jak nie to nie a potem w ciągu dnia już nie próbować. Działa to podobnie jak u nas, też zapewne większość z nam po przebudzeniu pierwsze co to wizyta w toalecie.
mil257
ah żeby wszystko poszło szybko i sprawnie.
szpakowskazofia
u nas nocniczek juz czeka w pogotowiu ale mysle ze nauke zaczniemy zaraz jak coreczka zacznie wstawac na nozki.
goka4
Byle by i u nas poszło sprawnie.
sylwiaaa
z córa poszło mi bardzo sprawnie ;-) szybko sie nauczyła
ewella
ja napewno zaczne wczesnie uczyc
isia
ja kupiłam normalny zwykły nocnik i synek już sie z nim oswoił i potrafi kilka min na nim usiedzieć, zrobił juz też pierwsze siku do niego
olam12
no i wybralismy juz nocnik dzisiaj najzwyklejszy :) nie ma co przeplacac:)
groszkowa
te interaktywne to fajna zabawka ale chyba nie spełniają swojej funkcji, bo jak potem odzwyczaić od grającego nocnika? moim zdaniem lepiej od początku uczyć na zwykłym nie będzie potem problemów
terenia
jakoś to poszlo z nocnikiem teraz niiezastapiony, chociaż już korzystajaz toalety.
paula_83
Do czasu nocnika to jeszcze trochę wody upłynie w Wiśle.
mama_82
mój mały ma już nakładkę na zwykły sedes i chętnie korzysta
olam12
a my jestesmy na etapie kupienia nocnika moze polecicie jakis oplaca sie kupic taki interaktywny czy zwykly najzyklejszy?
basia1
my mamy taki zwykły nocnik
kuczek
a u nas jakaś cofka z tym sikaniem :-( już miałam zdjąć na dzień pieluchę bo udawało się cały dzień w suchej przechodzić i znów zaczynamy od zera... córcia podsikuje a nawet potrafi zrobić coś więcej, co już się wogle nie zdarzało. doszło do tego że zaczęłam ją wysadzać na nocnik co godzinę a i tak potrafi w międzyczasie nasikać w pampka... ręce opadają... :'( wczoraj do południa miała tak nasikane w pampersie jak po nocy- pampers po kolana... nie wiem skąd ta cofka, już nic nie rozumiem...?? normalnie odliczam dni kiedy zdejmiemy pieluchę i założymy zwykłe majtki- może jak kilka razy poczuje że ma mokro to się w końcu opamięta...??
karla90
bylo pod gorke ale jest teraz ok
bartoszek15
To dopiero przed nami :D
landens
duzo wody w rzece upłynie zanim nasz Malec zasiądzie na tronie:)
ewe123
te grające to moim zdaniem przesada, bo jak się dziecko przyzwyczai to potem problem z odstawieniem nocnika i przejsciem na normalną muszle, i problemy w przedszkolu gdzie grających nie ma
olam12
przed nami dopiero nauka siusiania do nocniczka:)
sylwiajulia
mala jeszcze robi siusiu w pieluszki ale przyjdzie czas na nocniczek
goka4
Ostatnio słyszałam że grające są dla dziecka zabawką - więcej z tym problemów niż pożytku.
oliwia1126
O grających słyszałam najróżniejsze opinie. Jedni chwalą tak jak było napisane, że motywują inni mówią, że dziecko się wystraszyło a mechanizm który gra cały czas i nie ma jak wyłączyćteż atutem nie jest
edyta25
Pomyliłam się jeszcze sikamy w pieluszkę i przez jakiś czas tak będzie
edyta25
Jeszcze siiusiamy do nocniczka
pola92
Właśnie super są takie nocniczki z melodyjką, chrześniak ma taki i za każdym razem jak zrobi siusiu i zagra melodyjka to widać, że go to motywuje ;)
wiesia812
my jeszcze kilka miesięcy i też wybierzemy sie po nocnik do sklepu :)
nata
Nocniki te hałasujące to jedynie mogą wystraszyć maleństwo także odradzam.
goka4
Nie jest to łatwy okres. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i konsekwencje.
dusia
Nam do tego daleko :)
paris1990
kuzynki synek ma rok i załatwia się na nocnik;)
nensi1994
jak zrobi sie cieplej to też zaczynam odpieluszkowywanie :P
lulusia1234
a moj w lecie chodzil z golym siusiakiem i jak sie osikal pod siebie to mu tlumaczylam zeby na nocio siadal i po kilku probach zaczal siadac sam
Benita
U nas nauka załatwiania się na nocnik również przed nami ale raz na jakiś czas próbowałam malca sadzać i się cieszył :) Ogólnie czekać musiałam bo chłodno w domu mamy piece i cieżko go było jeszcze rozbierać jak z chłodnymi rączkami wstawał. Ale na szczęscie coraz cieplejsze dni przychodzą i lada moment rozpoczniemy naukę ;)
edyta25
To wydarzenie mam jeszcze przed sobą,
kuczek
witki mi normalnie opadają :-( z fishera przenieśliśmy się na zwykły grający nocnik, cały tydzień w dzień córcia chodziła z suchą pieluszką (oczywiście sama jeszcze nie prosi, ale udało się nam jakoś ją wysadzać na nocnik, ten zwykły oczywiście), za każdą udaną próbę była naklejka- cała szafa obklejona ;-) niestety te zwykłe nocniki grające to jakaś szmira się nam trafiła, bo po trzech dniach jeden i drugi się zacinały i melodyjka była nie do wyłączenia ;-( mechanizm do d... :-( dziś po bąkalach wyczaiłam że kroi się grubsza sprawa, posadziłam na fisher'a (bo taki tylko mieliśmy na chwilę obecną w domu) nasikała, muzyczka zagrała i git- co się dalej wysilać i siedzieć, zaczęła marudzić że nie chce kupy, nawet płakać zaczęła, więc nie męcząc jej dłużej zdjęliśmy z nocnika i tłumaczymy- poczujesz że chcesz kupkę, pokaż mamie (kilka dni temu dwa razy tak pokazała), a ona co zrobiła ?? biegiem prosto do pokoju po kilku minutach miała w pampku takiego kupczersa że szkoda gadać... czy te odpieluszkowywanie musi być takie trudne?? dodam ze fisher jutro idzie do piwnicy a na jego miejscu stanie zwykły nie grający nocnik, bo córcia rozsiada się na fisherze jak na fotelu a wiadomo że w pozycji półleżącej kupa ma utrudnione wyjście... :-(
asia_szymon
beni ja to bym nawet takiego nie kupiła, dziwne to dla mnie. To ma być złatwienie potrzeby a nie jakas zabawa czy coś
monika86
nauka korzystania z nocnika to daleka droga przed nami
beni
a mnie się wydaje że nocniki z muzyką to jednak przesada przecież to dla mnie troche groteskowe dziecko sika i muzyka
angela
u nas bardzo szybko przebiegła nauka.
asia_szymon
justyna612 fajne sa, ale jak dziecko nie wie, że nocniczek zacznie grac to może się wystraszyć
justyna612
fajne są nocniczki które grają muzyczkę
kamaa18
jak zrobi się ciepło będziemy uczyć nocniczka
monika86
słyszałam że są rodzice którzy od początku sadzają swoje dzieci na nocniki
asia_szymon
znajoma opowiadała mi, że dziadkowie dziecku kupili na roczek grający nocnik. Usiadła zrobila siusiu przestraszyla się tej muzyczki i już więcej nie usiadła
anka8661
My na razie się oswajamy, nocnik za kapelusz służy i coś mi się wydaje, że nie zmieni swojego przeznaczenia.
margotmargot
Cos jest w tych nocnikach ze dziecko nie chce siedziec w nim
kuczek
Nasza starsza córeczka za miesiąc kończy dwa latka, więc postanowiliśmy już teraz zrobić pierwsze przymiarki do nocnika. Kupiliśmy fishera, ale to chyba nie był dobry pomysł :-( Za bardzo wypasiony- zbyt ją rozprasza, przez cztery dni tylko dwa razy udało nam się "załapać" na siusiu i melodyjkę- ale córeczka z tego co widzę traktuje to bardziej jak zabawkę która z niewiadomych jej powodów zagrała (mimo że ciągle jej tłumaczymy w czym rzecz i czytamy tematyczne książeczki) poza tym siedzi na nim jak na krzesełku, a zwykłe nocnik są niżej i to chyba pozwala dziecku bardziej się rozluźnić, bo jak tylko córcia zejdzie z nocnika i założymy jej pieluchę to nie trzeba długo czekać by zaraz była pełna- czy to mocz czy kupka :-( No i chyba to nie jest dobra pora roku, gdyby było lato można by było zdjąć pampka i biegałaby w samych majteczkach, a tak, zrobi siusiu i nic nie czuje. Trochę dziwi mnie że nie przeszkadza jej kupka, ale dużo osób mówi że to sama przyjemność: miękko i cieplutko w dupkę... ;-) Już sama nie wiem co mam o tym myśleć, czy to kwestia naszego samozaparcia i cierpliwości, czy to wina jej niedojrzałości, czy ona nie panuje nad zwieraczami, i nie czuje kiedy zbliża się ten moment, choć zauważyłam że często na kupkę idzie do innego pokoju i zamyka drzwi, ale jak teraz ją w tym momencie sadzam na nocnik to nawet 45 minut siedzenia nie daje efektu, a już pięć minut po zejściu mamy niespodziankę w pieluszce :-( A może ona dokładnie wie o co chodzi tylko nie chce się przemóc bo z pieluchą jest jej wygodniej??? Nie wiem czy mam jej teraz odpuścić i wrócić do tematu jak będzie cieplej, czy jednak nie odpuszczać i kuć żelazo póki gorące... Ma ktoś może dla mnie jakąś "złotą" radę?
asia_szymon
synek ma 3 latka i do tej pory nie siada na nockik, wygodniej mu jest na nakładce
mama3004
moja corka przed drugimi urodzinkami swoje potrzeby załatwiala na nocnik. synek ma 4mies i juz dostal w prezencie nocniczek hehe:)
kamaa18
na wiosnę rozpoczynamy naukę korzystania z nocnika
monika86
nasz maluch akurat za rok będzie w odp wieku żeby go latem oduczać od pieluszek
agatayyy
Kupiłam już córci nocnik z Fisher Price - na razie służy jako krzesełko
emik84
my już mamy ten etap za sobą ale wcale nie było to akie proste
margotmargot
jak tylko synek bedzie umiał siedziec to bede starać uczyć się go sadzania na nocnik
monika86
my dopiero za rok o tym pomyslimy na razie maluszek jest jeszcze w brzuchu
anka8661
Ja też na lato planuję próby pozbycia się pieluchy.
tataMichalka
my latem będziemy oduczać synka od pieluch
paula_83
fajnie by było gdyby od roczku już wołała siusiu
mamaAnia
ja uczyłam dzieci do siusiania na nocnik latem
ewatar6769
u nas na roczek córka zaczeła wołać siusiu na nocnik lecz to nie było zawsze.
Plomyczek
najważniejsza to chyba cierpliwość i odpowiednie podejście dziecka
mamaAnia
każde dziecko inaczej zaczyna swoją przygodę z nocnikiem ale nie można zmuszać
anusia_100
ja jak córeczka zacznie sama chodzić to zaczne nauke nocnikowania
paris1990
syn kuzynki miall 12miesiecy i siadal juz na nocnik;)
jowitka76pdm
u mnie juz najmłodsza zaczyna siedać na nocnik ma 21mies
isia
ja latem zamierzam oduczać synka od pieluszek. A niedługo zacznę go przyzwyczajać do nocnika
paris1990
ja tez juz nie mialam pieluch jak mialam rok;) fajnie by bylo;)
benasy
mi mama mówiła ze siostra juz przed rokiem bez pileuchy latała ale jakos nie chce mi sie w to wierzyc bo maluch taki mały nie moze odruznic potrzeby
emenems
moja mama zawsze wspomina, że mój roczek spędziłam już bez pieluchy :) ciekawe jak będzie z moją córcią
mamaAnia
u nas już tylko na kibelku
paris1990
to będzie ciekawe doświadczenie;)
benasy
u nas na kibelku predzej sie teraz załatwi niz na nocnik
Plomyczek
my już potrafimy na kibelku robić siku
Sikorka
na nocnik jeszcze mamy czas
nosia89
u nas moze byc ciężko gdyż synek nie potrafi usiedziec na jednym miejscu długo
anusia_100
u mnie nauka nocnikowania za jakies dwa miesiace :)
benasy
u nas małą juz roiła na nocnik ale sie nagle go zaczełą bac i juz nie chciała
teresa211186
u nas nauka wyszła latem mała miała1,5 roku
beatraxx
ja zacznę synka uczyć jak bedzie miał 2 lata
michelle1990
trzeba byc cierpliwym co do nocnika
nikodem1986
u nas nocnik już jest dwa dni temu kupiłam ale z nauki jeszcze nici heheh
zebra1
my cały czas próbujemy, czasami nam wychodzi, ale do zupełnego zdjęcia pieluchy trochę nam brakuje
basik
nauka prze nami, ważne by nocnik nie był za duży
beni
mysle ze to indywidualna sprawa kazdego dziecka i nie ma go co zmuszac
kapselek4
ja nie sadzałam synka na siłę
andziaW
ja uważam, że jak maluch zacznie siadać stabilnie to można go już sadzać na nocnik
teresa211186
najlepiej nauka siusiania na nocnik wychodzi latem
nikodem1986
Mój synek ma 9 miesięcy i mam zamiar już powoli go uczyc by do lata się nauczył. Może się uda
jowitka76pdm
kiedy na nocnik to zależy od dziecka u mnie tr starsze to juz nie pamietam bo to prawie 18lat temu Martynka to miała ze 2ipół roku a Maria ma 21mies. i juz przynosi nocnik i próbuje ale jeszcze pieluchy nosi bo nie zawsze jej się uda
Rudii84
Jak dla mnie roczne dziecko to za wcześnie na nocnik.
kapselek4
mojego synka nie potrafiłam nauczyć bo złościł się że nalegałam a jak mu odpuściłam to sam się nauczył
beni
zobaczymy jak nam pójdzie choć jeszcze mamy czas
basia1
na nakładkę roczne dziecko jest za małe
beatraxx
a własnie lepiej nocnik czy od razu nakładka na sedes ? bo jak dziecko się przyzwyczai na nocnik to potem znowu nauka na kibelek. ?
beatraxx
co myślicie o grających nocnikach? bardziej przyciągaja uwagę czy odstraszają?
nikodem1986
ja za miesiąc planuję naukę
Viril
Też będe próbować jak naszybciej przyzwyczaić małego, ale oczywiście nic na siłe :)
michelle1990
najlepiej jak odzwyczaja sie dziecko jak najszybciej ;) im predzej sie przyzwyczai tym lepiej :)
lena25
Im wczesniej tym lepuej
MILImamaEMILI
Natanetq własnie staram sie tak robić z marnym efektem ale licze ze czas pomoże:).a odnośnie grającego nocnika szybko sie pozbyłam bo odwracał uwage od swojej funkcji i mała szukała skąd głos idzie rozbroiła go,grzebała rękami i wlewała swoje napoje żeby tylko grał.
anusia_100
jak Maja zacznie chodzić to zaczynam nauke z nocnikiem, już nawet na święta dostała taki fischer price co gra jak się zrobi siku
radi
Ja myślę ze dobrze powoli uczyć dziecka siadania na nocniczek gdy już siedzi. Wedy po tym jak się przebudzi sadzać na nocnik.
Natanetq
Mili lepiej że tak niż żeby się np. nie dała posadzić?! Ale spróbuj jej mówić żeby starała się wcześniej sygnalizować może?
MILImamaEMILI
właśnie pracuje nad systemem motywacyjnym,mała mówi jak sie juz zesika i jest po fakcie to chce na nocnik....dobrze ze juz oznajmia nawet po..
lena25
jeszcze przed nami nocniczek;)
EwelinaDzwonek
Nocniczek jeszcze przed nami.
anusia_100
nocniczek jeszcze przed nami
MadziaM
u nas z pierwszym synkiem poszło fajnie i łagodnie a jak będzie z drugim to się okaze
sylwiajulia
a ja podobno miałam 2 latka, zobaczymy jak moja córka to zniesie.
margotmargot
mnie rodzice siadali jak tylko umiałam siedziec
Kubusiowa
ja jestem ciekawa kiedy nam się uda usiąść, mnie mama posadziła jak miałam 18 mc.
Natanetq
My zaczęliśmy wysadzanie na nocnik w wieku 6 miesięcy:) z pozytywnym efektem
basia1
u nas są pierwsze próby z nocnikiem
Kajeczka1985
nam zostały jeszcze tylko pieluszki do spania
denna151
my tez juz sie pożegnalismy z pieluszkami a córcia ma 21 miesiecy
nikodem1986
mamaAnia a ile twoje dzieciątko ma miesięcy
beni
Aniu no to gratulacje jeden sukces zaliczony
nosia89
Czesto jest tak ze jak dziecko robi kupke w pieluche to sie gdzies chowa
jowitka76pdm
jedna juz pieluszkę tylko na noc a najmłodsza miała okres że siadała a teraz odwidziało jej sie
mamaAnia
u nas już z pieluszkami nastało pożegnanie
malnad242
u nas 1 odzwyczajona a druga ma jeszcze sporo czasu
emik84
my już jedną córę odzwycziliśmy druga jest w połowie drogi
Kajeczka1985
moj synek dostal grajacy nocnik, ale ja mu nie puszczam muzyczki, tylko w tych nocnikach jest fajne to ze je sie zamyka i otiwera tak jak normalna toalete
basia1
my też mamy zwykły nocnik i taki jest najlepszy
beni
ja też raczej jestem tradycjonalistką dlatego jak zobaczyłam ten nocnik to wpadłam w atak śmiechu bo jeszcze ta radość rodziców że już gra ;-)
elzbieta
My tak jesteśmy za zwykłymi tradycyjnymi nocnikami.
nosia89
Mysle ze najlepszy to zwykle nocnik bez bajerow. Chrzesniak mial grajacy nocnik i jak tylko zrobil siku i mu gral to sie wystraszyl i juz wiecej nie chcial siadac na nocnik
beni
teraz to w sklepach jest tyle tych bajerów by zachęcić dziecko do siusiania. Byłam u chrześnicy a ona ma grający nocniczek
nikodem1986
My jeszcze kilka miesięcy i będziemy się uczyli siusiać na nocniczek
beni
Zobaczymy jak to bedzie u nas bo podobno mamusia siadała chętnie, zobaczymy na kogo dziecko sie poda
mamaAnia
dobrze podczas nauki siusiania sprawdzają się pieluchomajtki
sylwiajulia
ciekawe jak moje dziecko to przejdzie
emik84
u nas córka chętnie siada na nocnik ale gdy zobaczyła że na sedes też można nocnik poszedł na bok
denna151
u nas córka chętnie sika na nakładkę na sedes ale do nocnika nie chce
basia1
u nas córeczka traktuje nocnik jak zabawkę
mamaAnia
u mnie dzieciaki na nocnik zaczęły siusiać jak miały 2,5 roku
Kajeczka1985
my nauke korzystania z nocnika rozpoczelismy jak synek skonczyl 2 latka
Kajta1991
Noo ka jeszcze troszke poczekam coreczka ma dopiero rok jeszcze pol roczku i zaczniemy probe nocniczka
malnad242
to, że dziecko siedzi nie znaczy, że będzie mogło sikać na nocnik, dziecko musi być psychicznie na to gotowe
basia1
myślę że to trochę za wcześnie jak dziecko nauczy się siedzieć
nikodem1986
nosia89 ja też będę się starała uczyć synka sikania na nocniczek od początku gdy tylko nauczy się siedzieć
jowitka76pdm
u mnie już starsza 3latka bez problemu korzysta z nocnika a teraz młodsza ma18miesiecy też zaczyna naukę kupkę już robi na nocnik z sikaniem gorzej jeszcze do końca nie potrafi trzymać moczu ale jeszcze mamy czas
nosia89
Ja bede starac sie malego uczyc od momentu jak tylko bedzie umial siedziec
dariolka195
u nas jest dalej problem z kupką,tak się kiedyś zraziła że nic na razie zrobić nie mogę. sama mówi że boi się zrobić kupkę na nocniczek
basia1
u nas już się udało zrobić kilka razy siusiu na nocnik ;)
teresa211186
Nie wolno dziecka zmuszać do załatwiania się na nocnik na wszystko przyjdzie czas
basia1
nasza córeczka nie che jeszcze korzystać z nocnika a ma 15 miesięcy w nocniku zawsze lodują zabawki
Natanetq
Grunt to się nie zrażać, ja już za jakiś czas planuję wysadzać małą
MILImamaEMILI
bardzo chce aby juz mała siadła..ale widocznie nie jej czas jeszcze.
nikodem1986
I najlepiej maluszkowi pozwolic w sklepie aby sam sobie wybrał nocniczek
isama
warto wcześniej kupić nocniczek, żeby dziecko oswoiło się z jego widokiem
emik84
u nas córka nieraz powie że chce si ale czasem jest już po fakcie i si jest już obok
denna151
moja tez pokazuje ze cos zrobiła ale po fakcie nie przed
molimoli
ja nie zamierzam do niczego zmuszać poczekam na odpowiedni moment
nikodem1986
Ciekawa jestem kiedy mój maluszek będzie robił siku na nocniczek
anka8661
No to masz mądrego synka i może pora na nocniczek. Skoro dziecko potrafi zakomunikować, że pampers nie jest czysty to nieważne ile ma, widocznie jest gotowe na pożegnanie z pieluchą.
agus29sc
ostatnio zauwazyłam że syn choć ma 10,5 miesiąca to przychodzi do mnie gdy zrobi kupkę i chce aby go wzięła na ręce i pokazuje na dodatek, że powinniśmy udać się do pokoju gdzie śpimy, bo tam mamy wszystkie niezbędne rzeczy do przewijania
Kajeczka1985
u nas nauka nocnikowania przeszla bez wiekszych problemow; obecnie pieluszki uzywamy tylko na noc
molimoli
mój synek nie lubi siedzieć w miejscu, może być ciężko
agus29sc
LiliankaN13: u nas było to koło 8 miesiąca, mały siedział na nocniczku i śmiał się niesamowicie
emik84
ciekawe są te grające nocniki może chętnie dziecko będzie siadać
LiliankaN13
ja bede oswajac po 9 miesiacu, z nocnikiem, by sie pryzzwyczaiła do tego przedmiotu
emik84
córka już siada ale nie zawsze jej to się udaje
anka8661
Synek nie ma jeszcze roczku i na razie na nocnik za wcześnie.
agus29sc
na razie synka oswajam z nocnikiem poprzez zabawę, aby mu on z niczym złym się nie kojarzył, ale nauka siusiania do niego potrwa na pewno
nikodem1986
My mamy jeszcze sporo czasu na sikanie do nocnika chociaż czas tak szybko leci
elzbieta
chyba każda mama jest zadowolona gdy dziecko już siusia na nocnik i śpi bez pampersa.
Kajeczka1985
my jestesmy w trakcie nauki nocnikowania i nawet nieźle nam idzie
kamaa18
nocnik jeszcze przed nami
isama
pieluchę pożegnaliśmy gdy córka miała 1,5 roku, tylko na noc jeszcze zakładaliśmy przez m-c, dwa - dopóki nam się nie skończyły pieluchy
margotmargot
ja syna uczyłam siadania na nocnik jak tylko umiał samodzielnie siedziec
Barkamalutka
Nam się udało pożegnać gdy miała 21 miesięcy. Bardzo się cieszyłam. To taki mój mały sukces wychowawczy.
denna151
przez zmuszanie dziecko może sie zniechecic
LiliankaN13
oj do nocnika nam jeszcze daleko :)
kapselek4
na mojego synka przyszedł czas i sam zaczął się załatwiać
teresa211186
Nie zmuszajcie jak dziecko nie chce siadać na nocnik bo może mieć zatwardzenia.
teresa211186
udało nam się pożegnać pieluchy
patrycja1908
u niektórych samo to przychodzi
nosia89
Kiedys dzieci uczono na nocnik jak dziecko tylko umialo siedziec. Teraz to nawet trzy latki jeszcze chodza w pampersach
MILImamaEMILI
marzę aby moja juz usiadła..siedzi co prawda ale nie wolno pieluchy ściągnąć bo jest afera:)
Ula888
u nas w brodziku siusiu nauczył sie robić musze tam noca postawić to może skusi się
benasy
u nas mała juzkilka razy załatwiła sie do nocnika ale musimy jej kupic nowy bo tego chyba sie boi
Mama_Tymka1
Ja będę próbować jak.zacznie siadać
Aleksa
ja jakoś nie wyobrażam sobie już sadzać synka na nocnik, w ogóle by nie rozumiał o co chodzi
aagnieszkaa1
Im wcześniej tym lepiej...
klamerka123
ja mysle ze warto dziecko wczesniej zaczac sadzac na nocnik ok 8-9 miesiaca
monikak555
pewnie biorąc pod uwagę że na początku mogą się zdarzyć małe wypadki
molimoli
latem dziecko może pobiegać bez pieluszki i nic mu nie będzie, więc zdecydowanie to jest dobra pora
mamiM
mówią że najlepiej własnie jest zaczynac letnią pora naukę
Aleksa
ja myślę, że zaczniemy w przyszłym roku, wiosną/na początku lata, to będzie przed 2 urodzinami, myślę 1,5 roku jest idealnie
Kajeczka1985
mój synek ma niecale 2,5 roczku i od jakiś dwoch tygodni ladnie sika na nocnik
aagnieszkaa1
Od kiedy sadzacie dzieciaki na nocniczki?
molimoli
oswajać można zacząć wcześniej
coline
o to mamy jeszcze rok a nocniczek poczeka w lazience
monikak555
wydaje mi się że wcześniej niż półtorarocznego dziecka nie ma co wysadzać a nawet wydaje mi się że później
LiliankaN13
ale jak juz zaczyna biegac to ja będę swoja juz po woli do nocniczka przyzwyczajać
elzbieta
to prawda. Na każde dziecko przychodzi inny czas odpieluchowywania. Nie ma na to reguły.
molimoli
każde dziecko może być gotowe do odpieluszkowania w innym czasie
jowitka76pdm
racja nic na siłę co jakis czas ponawiać próby sadzania na nocnik aż sie natrafi na ten własciwy czas
klamerka123
zmuszac nie ale co jakis czas sukcesywnie je wysadzac wowczas dziecko sie przyzwyczaja
elzbieta
dzecka nie powinnyśmy zmuszać do siadania na nocnik poniewaz możemy je tylko do tego zniechęcić.
jowitka76pdm
do nocniczka to dziecko musi dorosnąć i zrozumieć co i jak z Martynką to kilka razy robiliśmy podchody z siadaniem na nocnik wpadała w okropną histerię więc nic na siłę i ku naszemu zdziwieniu gdy skończyła 2lata sama z siebie zaczęła siadać na nocnik a Marysia ma 15miesięcy i już zaczyna na nocnik siadać naśladuje siostrę więc nauka idzie szybciej mamy pieluchomajtki są lepsze od zwykłych pampersów bo jak coś to ściągamy jak majteczki i potem z powrotem zakładamy a jak coś się zdarzy to przynajmniej łóżek i dywanów nie zmoczy polecam takie majteczki
Aleksa
niektóre mamy chcą jak najszybciej "odpieluszkować" dziecko, ale nasz maluch musi być na to gotowe
denna151
ja zaczełam dopiero jak mała miała 17 miesiecy, bo dopiero wtedy zaczela chetnie siadać na nocnik
coline
o matko kto sadza takie dziecko, moj ma 6 miesiecy i do glowy mi nie przyszla cos takiego zrobic
Moniqell
ja sie tylk dziwie matka ktore 5 miesieczne dziecko na nocik sadzaja
Kajeczka1985
a mojemu synkowi ten grający się podoba i ładnie na nim siku robi
LiliankaN13
uważajcie by dziecko się nie przestraszyło tego grającego nocniczka, bo u mnie w rodzinie właśnie zakupili taki nocnik dziecko się wystraczyło i nie chce siadać na żaden nocnik
coline
mojemu synkowi kuzynka dala nocniczek ale tez mysle nad zakupem tego grajacego
agus29sc
my mamy nocniczek bo babcia nam sprawiła, ale na razie z nim sie oswajamy
denna151
my mamy i nakładke i nocnik ale i tak narazie nic sie nie udaje, ale próbujemy dalej
Mama_Tymka1
jakie są piękne nocniczki fisher price masakra
Kajeczka1985
mój synek ma ponad dwa latka i pięknie robi siku do nocniczka całkiem sam; dzięki temu że dostał grający nocniczek wiem, że zrobił siku, bo on mnie nie woła, że idzie siku, tylko sam ściąga majteczki, wysika i ubierze ładnie spowrotem :) teraz ćwiczymy siusianie na polku ;)
Aleksa
ja synkowi planuje kupić zwykłe standardowy nocnik, bez żadnych pozytywek, ale tak jak będzie miał 1,5roku
agus29sc
dzieci chyba do nocniczków zaczynają się tak przyzwyczajać w wieku 2 -3 lat
elzbieta
ja uważam, że jak dziecko zaczynamy przyzwyczajać do nocnika to nie powinniśmy już z niego rezygnować wtedy szybciej sięodzwyczai od pampersów
klamerka123
trzeba regularnie dziecko przyzwyczajac do nocniczka nie ma co z tym zwlekac i odkladac im szybciej sie nauczy tym szybciej bedzie wolac i wowczas bedziemy mogli odlozyc pieluszki na pulke
mamiM
u nas wszystko idzie do przodu i już widać rezultaty dziś nawet Majcia woła siku:) cieszę się strasznie bo prawie cały dzień biega bez pampersa i tylko dwa razy nie zrobiła do nocniczka a tak to hop na nocnik
monikak555
moja koleżanka obie córeczki nauczyła w wieku dwóch latek już sikać ale musiała nocnik mieć na spacerach bo inaczej nie potrafiły się wysikać
mamiM
Dziś nawet na dwór jej nie założyłam ale osikała majteczki mimo że mówiłam że ma wołać ale nie ma nic na hip hop powolutku a i wołać się nauczy :)
mamiM
moja córcia robi już postępy :) coraz częściej siedzi na nocniczku :)
Mama_Tymka1
Mam jeszcze z rok na to ale wskazówki cenne
coline
moja kolezanka za wszesnie chyba sadzala mala bo teraz juz wolgole ucieka od nocnika potrafi powiedziec śi śi ale jak mama daje nocnik to ucieka kiedys jeszcze siadala
LiliankaN13
ojj powiem wam że uczcie dzieci od małego na nocniczku siadać, mojej teściowej wnuczka w kwietniu skończyła 3 latka i nie ma mowy o nocniku
Kajeczka1985
my jestesmy w trakcie nauki nocnikowania i muszę przyznać, że nie jest tak ciężko jak mi się wydawało
91marta1991
my jeszcze nocniczka w planie nie mamy :P
mamiM
moja dziś zawołała siku :) na nocnik jupi :)
agus29sc
u na na nocniczek za wcześnie ale już mamy
mamiM
a jakie macie nocniczki ?? grające czy bez melodii? bo słyszałam różne opinie a wiadomo odpowiedni dobór nocniczka też ważny moja np nie chce siadać na grający bo muzyka ją rozprasza
monikak555
słyszałam że chłopców ciężej nauczyć korzystania z nocnika
anusia_100
moja Maja tez narazie pieluszki
agairobak
nasz pieluchuje ;/
mamiM
póki co u nas przebiega to poprzez zabawę :) np misie robią do nocniczka a później córa :) ale siku zrobi do nocnika a kupkę w pampera!!
mamiM
my jesteśmy w trakcie nocnikowania :)
ewelkla
czasem dziecko bardzo nie chce siadać na nocnik, pomocny może być nocnik "z pozytywką"
Ula888
u nas jeszcze nie robi w nocnik
mamaLaury
u mnie to do nocnika trochę czasu jeszcze
agus29sc
benasy: pogratulować
angela
benasy to bardzo ładnie. U mnie bylo podobnie, później córka była chorz i przestala wołać. Dopiero tak na stale zaczeła wołać siusiu tydzień przed skończeniem drugiego roku życia . mam nadzieje ze u ciebie tak nie będzie jak u mnie.
benasy
u mnie nie ma jeszcze półtora roczku a juz sama z siebie zaczyna wołać ze chce siusiu
anagarada
My chyba wkrótce zaczniemy próby bo synek przesypia cała noc i jak budzi się rano to pamper suchy dopiero po kilku minutach jest mokry więc mozna spróbować.
Ula888
u nas ostatnio mały jak zrobi bubu to trzyma się pieluszki już niedługo dlatego na nocniczek będę go sadzała
Senada
ja też jeszcze nie naciskam by moje dziecko sikało juz na nocnik - wszystko przyjdzie w swoim czasie
agairobak
ciekawe jak poradzi sobie z tym żlobek
benasy
jednak nie zaczne teraz uczyc bo mala sie przeziebiła wiec troche poczekam jeszcze na to
gosiakb
my mamy czas na nocniczek jeszcze, czeka w lazience juz
benasy
u nas woła ze chce sisi jak chce z goła dupa polatac wtdy usiadzie na nocnik ale nic nie zrobi. W sobote kupujemy pieluchomajtki zeby było wygodniej zdejmwac i zakładać i biore sie do roboty
Ula888
ja jeszcze nie sadzam
mama92
też bym chciała już małego uczyć siku do nocniczka :)
dimlondwen_818
zuzka ma 7 miesiecy i raz dziennie wysadzam ja na nocniczek i zawsze zrobi siusiu Uważam ze to dobry sposób dziecko uzy sie ze jak jest goła dupa to można .... Często jest tak ze dzieci maja zbyt mocno dopietego pampersa, pampers sciska mieśnie i zwieksza sie tłocznia brzuszna i maluszkowi jest łatwiej zrobić kupke czy siku w pampersa niz na nocnik... dlatego lepiej jak pampers jest zapiety nie co luźniej...
kruszyna23
U nas syn mial dwa lata jak juz umoal.robic na nocnik siku ale niestety kupki nie dalo rady dlugo
benasy
niech u nas tylko w mieszkaniu zrobui sie ciepło i bedzie wysadzabna na nocnik
a169
my jesteśmy na etapie nocnika zaczynamy od razu po przebudzeniu czyli siadamy na dzień dobry na nocnik i zawsze robimy siku
Izas
Lato to najlepszy czas na naukę sikania
edyta17072
ja też bym chciała już odpieluchować córeczkę na razie czasem zawoła siku
Izas
Słyszałam,że chłopcy dłuzej sie uczą odpieluchowania. mam synka wie mnie to interesuje. Czy to prawda?
Kajeczka1985
nas też czeka teraz odpieluchowywanie, na razie oswajamy się z nocnkiem
INIA
My na wakacjach bierzemy sie za odpieluchowywanie, mam nadzieję, że jakoś pójdzie
gratunik
moja maja zaczela sama z siebie wolac siusiu i ja wysadzalam a teraz juz nie kupujemy pampersow bo slicznie wola
Renia03
mało używałam nocnika- dzieci wolały takie specjalne nakładki na sedes
patuszka
Ja mam zamiar w te wakacje zacząć nocnikować małego już czas najwyższy.
Izas
najlepiej zacząć latem, mniej rozbierania.
coline
My mamy jeszcze czas ale nocniczek juz stoi w lazience.
benasy
ja sie zaczyanm przymierzac ale jako nie mam odwagi aby zaczac..
martusia351
ja slyszalam ze trzba wyczekac jak dziecko samo reaguje na to ze robi siusiu a wczesniej nie ma sensu
Moniqell
ja chce zaczac jak mala bedzie stabilnie siedziec
sonia
lepiej zacząć jak najwcześniej sadzać na nocnik bo potem może być za późno
a_100krotka
No u nas 10 sekund i po siedzeniu:( Nie chcę córki zmuszać, zeby jej nie zrazić. Też uważam że przyjdzie na to czas.
isama
w końcu przychodzi czas na każde dziecko, nie powinniśmy krzyczeć na dziecko jak zdarzy mu się nie zawołać na nocnik
Ula888
u nas jeszcze za wcześnie dla małego czekam na ten moment
anka8661
Z tym wysadzaniem na nocnik to różnie bywa. Jedno dziecko ma trochę ponad rok i sobie świetnie radzi, a inne dwa i za żadne skarby nie chce. Ważne, żeby poczekać, aż maluch będzie gotowy a nie sadzać na siłę.
benasy
u nas nocnik cały czas na widoku w domu zeby mała sie z nim oswoiła czesto na niego siada tylko ze go ujerzcza... juz zaczynam sie zastanawiac czy nie zaczac wysadzac jej
isama
jak słyszę to chłopcy później wyrastają z pieluch
a_100krotka
Moja ma rok i nie chce siedzieć. No chyba, że w łazience przed piorącą pralką. Tak czasem wysiedzi chwilę.
sonia
sadzamy na nocnik małego od kiedy skończył 9 miesięcy, żeby się oswoił z nocnikiem
benasy
ja sie zabiore jak bedzie na prawde ciepło to bedzie bez pieluszki chodziła w majteczkach tylko
dariolka195
no jest to trudna sztuka nauczycćmalca korzystania z nocnika.naukę korzystania z nocnika należy zacząć od kupna nocnika tylko żeby dziecko sobie samo wybrało najlepiej,usiadło w sklepie na ten nocniczek
olciaa
ja to nawet ne wiem jak sie zabrac do tego nocniczka hehe
benasy
MamaMo no na prawde zdolna.. u mnie w rodzinie zeby siostra cioteczna sie załatwiła w nocniku to musiała na stole robic bo inaczej nie chciała
Daria1901
MamaMo no to zdolny dzieciak z Ciebie był:)
MamaMo
Ja podobno jak bylam mala to potrafilam sie nawet w jadacym aucie na nocniczku wysiusiac:)
Senada
a my mamy taki grający i czasem uda nam się zrobić do niego siku :)
a_100krotka
Mi tez znajome radziły, ze nocnik to nie zabawka. Wiec kupiłam taki klasyczny.
benasy
dariolka195 a dlaczego ci odradzały... ja taki mam mała zamiast sie do niego załatwiać to stara sie ujezdzac jak konia
dariolka195
moje koleżanki odradzały mi zakupu nocnika który gra po nasiusianiu
olciaa
mysle nad zakupem nocniczka zeby chociaz do jego widoku se przyzwyczaiał
anka8661
U mnie nocnik już czeka jak synek dorośnie do kożystania z niego.
benasy
ja jak na nocnik mała sadzałam to go ujezdzała jak konia teraz co ide do toalety to i mała woła siku chociaż jejj sie nie chce
ElaJB
nie ma co na sile sadzać za wcześnie na nocnik bo sie jeszcze wystraszy i w ogóle nie bedzie chcialo potem sie nauczyć
emik84
moj maluch tak na dobre pozegnał sie z pieluchą w wieku 2,5 lat, a jak będzie z młodszym zobaczymy
angela
Często dziecko oducza się sikania w pieluche ok2-3 roku życia.
lilly82
Jak dziecko jest gotowe na naukę to załapie w 2-3 dni o co chodzi.
ElaJB
jestem zdania że dziecko musi być w jakis sposób swiadome ze ma mokro w pieluszce a tak nie powinno być i dopiero na nocnik u uczyć ale teraz tak pisze a jak dojdzie co do czego to pewnie będe chcoiała wczesniej uczyc
klamerka123
ja mysle ze warto wczesniej zaczac wysadzac maluszka
2fast4u
super porady!! mam nadzieję, że u nas gładko pójdzie, ale do tego czasu jeszcze wiele pieluch przed nami!
benasy
my bedziemy uczyc jak bedzie lata na razie jak sadzałam ja na nocnik to chciala go ujeżdzać jak konia na biegunach
Ula888
my już nocniczek mamy i będziemy się uczyć
dariolka195
Elzbieta u nas tak było,ale nie przez chorobe tak po prostu
elzbieta
Czasem są też takie okresy że dziecko woła na nocniczek z później na jakis czas przestaje.Często taki stan powoduje np choroba.
Barkamalutka
U nas jest właśnie ten etap ale czy coś z tego będzie to się okaże.
klamerka123
grunt zeby dziecko systmatycznie sadzac na nocnik wowczas sie przyzwyczai i sam bedzie sie domagal
angelus111
A nasz synek praktycznie każdą kupkę w nocnik robi.
dariolka195
moja siada na nocnik ale tylko żeby zrobić siku,kupkę boi się robić.Ale miałysmy przeprawy z nocnikiem.córka zraziła się do jednego,wogule jak go widziała to wpadała w panikę.więc wzięliśmy ją do marketu i pozwoliliśmy jej samej wybrać nocnik,w sklepie nawet na niego usiadła,no i w domu do niego siusiała
benasy
u nas jak sie załatwi albo mocno ma zalanego pampersa to przynosi nowego zeby przebrac. wiec jak zrobi sie cieplej to bede ja uczyc na nocnik
Kajeczka1985
my na nocnik nie siadamy jeszcze ale synek potrafi mi przyjsc i powiedziec ze zrobil kupe (klepie sie wtedy po pupie), ale siku na razie nie wiem kiedy robi
martita246
u nas jeszcze troszke na nocnik ale synek zaczyna juz miec te swiadomosc powoli
Mikos
to nawet fajnie kiedy dziecko chce od razu załatwiać się do muszli, jak "dorosły" wystarczy tylko kupić taką specjalną nakładkę i odchodzi nam nauka nocnik-muszla
ElaJB
my też mamay czas na nocnik, ale juzi tak czytam dobre porady na ten temat.
edyta17072
my pomału się uczymy raz mała woła a raz nie
anka8661
córka prawie nie używała nocnika wolała normalną muszlę a z synkiem zobaczymy
Kajeczka1985
my mamy 22 miesiace i jak na razie siadamy na nocniku w pampersie, bo bez sie nie da - synek wtedy ucieka
martita246
u nas kolo roku sie zobaczy
monika1985
My jeszcze mamy czas na nocnik
klamerka123
ja pamietam ze jak macius mial juz ok 7 miesiecy to tez zaczlismy wysadzac go na nocnik. Jakos sie nauczyl pozniej byla maly okres buntu ale szybko wszystko wrocilo do normy
megc
7 miesięcy to bardzo szybko, gratuluję
groszkowamama
7 m-cy to chyba wcześnie..pozazdrościć
elzbieta
mOja córka zaczeła siadać w 7 miesiacu.
angelus111
Mój zaczął siadać na nocnik tak w 7 -8 miesiącu i super, nie boi się i teraz już każda kupa ląduje w nocniku.
destiny89
emik a ile mała ma? Ja mam rózowiutki narazie czeka;)
emik84
ja powoli zaczynam oswajać małą z nocnikiem ale na razie bez większych rezultatów
sonia
ja na razie myślę o nocniku, a potem może kupię nakladkę, zobaczymy
destiny89
Mysle ze nakładka jest fajna poniewaz dzieci lubia nasladowac dorosłych i moze chetniej na nia usiada...
groszkowamama
a ja słyszałam, żeby nie kupować zbyt skomplikowanych nocników ( tzn. grających, gadających itp) bo dziecko traktuje to jako zabawkę a nie miejsce na kupkę:)
gratunik
Ja posiadam taka nakladke jest bardzo wygodna i higieniczna poniewaz tylko dziecko z niej korzysta. Wiec nie ma tylu bakterii co na zwyklej desce
asiaa22
no ja tez slyszalam dobre opinie na temat nakladki na sedes
olciaa
u kolezani dobrze się sprawdziła ta nasadka na sedes dla maluszka
benasy
ja właśnie za kilka dni bede zaczynałą nauke na nocniczek
olciaa
znajoma móiwiła ze ten grający jest super
sonia
ja chcę właśnie taki grający kupić synkowi na Mikołaja
benasy
ja mam taki grajacy kosztował 15 zł i małą niedługo bedziemy uczyć na nocniczek
kamila
ja kupilam grajacy i moh synek sie zrazil, potem kupilam taki zwykly krzeselko z wkladem wyjmowanym i na tym sie nauczyl siusiac jak mial 2latka szybciej nie dalo sie ale teraz mam synka 5 miesiecy i bedziemy robic to szybciej
elalaska
my mamy zwykły i mała sika już sama:):) koleżanka ma grający i jej mały nie chce, a dzieci są w tym samym wieku wiec to nie od nocnika zalezy ale od rodzicow i dziecka
Mikos
nakładka to też dobry pomysł jak dziecko nie chce na nocnik, chcąc naśladować rodziców, może to mu będzie bardziej odpowiadać
megc
a jaki drogi do tego ten bajer
Izas
zbędny bajer
edyta17072
ja też bym się nie zdecydowała na nocnik z pozytywką w końcu to służy do załatwiania potrzeb a nie zabawy
molimoli
nocniki z pozytywką to wg mnie lekka przesada
Izas
u nas zadziałała nakładka na toaletę, jest ich duży wybór
Mikos
nam znajomi nie polecali nocnika z pozytywką, żeby dziecko nie traktowało go jako zabawkę, lepiej najprostszy kupić
molimoli
dziecko musi wykazywać jakieś zainteresowanie nocnikiem, żeby zacząć naukę
czarna5717
ja mam do nockina jeszcze troche czasu ale mysle ze nie bede zmuszac, jak mala bedzie gotowa to sama zacznie chciec i sie nauczy szybko, tak jak bylo gdy nie chciala jesc obiadkow, nie zmuszalam a z w koncu sama 'dorosla' do innych posilkow i mleko je rzadziej
megc
korzystacie z nocnika z pozytywką?
benasy
jeżeli samo chce siedzieć to niech siedzi ale jak zaraz ucieka to nie wolno na przymus
Mikos
ważne, żeby podczas nauki załatwiania się na nocnik nie sadzać dziecka na długi czas bo może się zniechęcić
Kajeczka1985
my siadamy na nocnik i nawet troszke na nim posiedzimy ale jak na razie bez siusiu
Izas
Najlepiej uczyć latem , gdy jest ciepło.
edyta17072
ja też miałam niby tetrowe używać ale zrezygnowałam bo jakościowo nie były dobre po paru praniach można było zobaczyć co jest z drugiej strony
Arleta86
my tez uczymy malucha na nocnik siadac ale jeszcze nie zrobic nic w nim:P
marzena_161
ja dziecko będę na pieluszkach tetrowych wychowywać, pampersy w razie gdyby brakło pieluszek bądź na wyjścia , aby zmniejszyć nasze wydatki, także myslę iż problemu z nocnikiem nie będze
molimoli
stopniowo można nauczyć
marysiaz
trudno jest przyzwyczaic malca do siusiania na nocniku kiedy moze nie wstawac i robic w pampersa
gratunik
dokladnie
benasy
powolutku i bez nerwów powoliw wszystkiego sie nauczy
edyta17072
powolutku dziecko nauczy się i korzystać z nocnika
marysiaz
najgorsze jest oduczenie dziecka od siusiania w nocy w pieluszke
Mikos
my też jak będziemy kupować nocnik to myślimy o takim zwykłym, najprostszym, co by dziecko nie traktowało go jak zabawki
marysiaz
wojek z ciotka ucza swojego bobasa na nocnik i mowia ze trudno jest a ja pamietam moj nocnik byl taki czerwony ;p
Kajeczka1985
my wlasnie pomalutku uczymy sie siadac na nocnik...
marysiaz
ja wiem ze nie chcialam robic na nocnik he ciekawe czy moja cora tez bedzie taka ciezka do nauki
elalaska
my mamy zwykły
marysiaz
ee fajny ja tez kupie grajacy :) sama bym na taki siadala heh
edyta17072
ja jestem za zwykłym nocnikiem
Arleta86
my tez mamy nocnik grajaca kaczuszke z fisher prica jest super
marysiaz
teraz jest tego wszystkiego to samo wrecz zacheca dziecko do robienia w nocnik
destiny89
Ja nocniczek tez już mam...z pozytywka.
kasia102
my przez nawracające zakażenia układu moczowego zaczęliśmy uczyć na nocnik i są już rezultaty
elzbieta
Teraz jeśli chodzi o nocniki to mają one wiele bajerów. Czasem aż nie wiadomo na jaki bajer sie zdecydować.
aga888
nocniczek juz mamy zakupiony
marianna
te z melodyjką to taki bajer... syn później latał z kubkiem żeby mu grało ;)
dariolka195
u mnie znajomi narzekają na te grające nocniki.a ja kupiłam nocnik krzesełko,z którego jak się dziecko wysiusia wyciągam środek i łatwo się myje.to wygląda jak taka miseczka.A kosztował 14 zł
TinaNeko
moja mama taki małej kupiła. Kosztował 15 zł
asiaa22
teraz sa fajne nocniki co jak dziecko sika to wydaje dzwiek
natalia204
moją córcię to trzeba sadzać na nocik z wyczuciem bo mała nie zawsze zawoła że chce siku a potem to krzyczy że ma mokre majtki
malnad
mojja już sikała na nocnik i się jej soć odwidziałao
dariolka195
u nas samo przyszło.po roczku kładłam małą na nocnik raz się wysiusiała potem tydzień nie i znowu.pampersy szły jak woda.Aż do niedawna córka zawołała mama siii i cały czas teraz woła na nocnik.przyszło z czasem.mała sama zaczęła rozumieć o co w tym chodzi:)
deptus
Alan bardzo bał się usiąść na nocniku ale postawiłam mu nocnik w pokoju i zaprzyjaźnił się z nim,jeszcze nie zrobił do niego siusiu ale wie do czego służy biegnie do niego zdejmuje pieluszkę i siada,czekamy na pierwsze siusiu w nocniku
molimoli
to trudna nauka
INIA
My musieliśmy przestać uczyć synka, bo się obraził na nocnik. Ale niedługo drugie podejście ;)
benasy
to zalezy od rodzica kiedy zaczyna uczyc... niektórzy przed skończeniem roku ucza niektórzy o wiele później
edyta17072
mnie się wydaje że dziecko musi na to być gotowe dawać jakieś sygnały ja zaczynałam od tego że jak zauważyłam że mała postękuje to sadzałam ją na nocnik czasem się udało a czasem założyłam pieluchę i za chwilę kupa gotowa aż tu dziś sama przyszła zaczęła pokazywać posadziłam ją na nocnik i zrobiła kupę do nocnika zobaczymy może to jednorazowe a może załapała o co chodzi przynajmniej z kupą :)
marysiaz
od ilu lat uczyc dziecko na nocniku ??
benasy
mnie to czeka za kilka miesiecy
molimoli
wytrwałość i cierpliwość na pewno się przyda podczas nauki
edyta17072
my mamy tradycyjny nocniczek
ela1
u nas jest teraz bunt i obraza na nocnik więc poczekam jeszcze trochę az małej przejdzie
Kajeczka1985
my na razie siadamy na nocnik w ubranku - oswajamy sie z nim
martita246
mój brat sam zaczoł siadac
moniczka88b
moja kuzynka miala grajacy nocniczek mala chetnie na niego siadala;)
INIA
My powoli zaczynamy wysadzanie...
klamiatko1
czas pokaze jakie bedą efekty
ela1
ja zaczynam ze starszą, różnie to z tym była:)
martita246
u nas jeszcze na to czas :) Narazie się tym nie martwie :)
emik84
pożegnanie nocniczka bylo u nas proste, ale powitanie już gorzej mała zniosła
benasy
ja zastanawiam sie kiedy mała zaczać wystawiac
czarna5717
ja mam nadzieje ze moja mala nie bedzie wolala robic kupki za fotelem gdzies albo na dywanie jak niekore dzieci w tym jej mama za czasow mlodocianych :D
kasia102
no powoli zaczynamy się wprawiać ale na prawdę trzeba się napracować co godzina wysadzam czasem zdążę czasem już jest w pieluszce
destiny89
porzegnanie nocnika to nie lada wyzwanie: )
elzbieta
Ja córke zaczełam sadzać na nocnik gdy miała 7 miesiecy a przestała obić w pielusze gdy miała półtora roku.
natalia204
z moją córcią to dośc opornie idzie oduczanie od pampersów bo to już rok jak sadzam ją na nocnik i w końcu się doczekałam jak czasem zawoła że chce siku zanim nie narobi w majtki
szuszanik87
moja starsza 1,5 roczna zeby oduczyc musialabym ja po prostu pilnowac caly czas to by sie udalo ale ze nie moge jej poswiecic calego czasu bo mam jeszcze 5 miesieczna coreczke no to niestety jeszcze zakladam pampersy
Arleta86
chyba maluch nie jest gotowy na pozegnanie z pielucha...jeszcze troche poczekamy
aga888
u nas na to trza jeszcze poczekać
kasia102
moją czasami już sadzam, ale na krótko i raczej rzadko coś udaje się osiągnąć
emik84
U mnie bylo tak, że mała troszkę się bała nocniczka, ale przekonałam ją tym, że w nagrodę dostanie lalę, no i poskutkowało :)
malnad
moja już w dzień ładnie latala zrobić siku i jej sie odwidziało
natalia204
co do nocnika to faktycznie trzeba mieć ogromne pokłady cierpliwości, bo już mi się zdawało że córcia robi postępu aż tu nagle nocnik stał się najgorszy i wogóle nie chciała na nim siadać, ale teraz jest już lepiej i nawet zawoła czasem że chce siku
Arleta86
moj maluch jeszcze nie korzysta w nocnika... siedzi na nim i nic nie chce zrobic:P
lisa292
moj synek w wieku 2 lat pozegnal sie z pieluszka
czerwcowka
U nas kupka juz od 10 mca codziennie po śniadaniu ląduje w nocniku, bez przymuszania
malnad
my jestesmy na etapie zaprzyjazniania sie z nocnikiem ale róznie nam to idzie
kruszyna23
U nas z sikaniem bez problemu w ciągu tygodnia jak mial 1.5 roku a na wakacje jak mial 2 latka to już ganiał bez pampka :) ale z kupa To był koszmar i w sumie nadal trwa a dziecko ma 4 lata . dopiero mądra pani psycholog pomogła i moje samo zaparcie
dorota13
mieliśmy nocnik grający ale mały wstawał gdy włączała się muzyka
szuszanik87
moja slicznie wola mamusiu kupka i mamusiu siku ale jak juz jest po sprawie:)
czarna5717
u nas jeszcze czas na nocnik ale jak beda takie problemy jak ze mna w dziecinstwie to pewnie bede sprzatac kupki z dywanu :D
netka3
u mas odpieluchowanie trwało ponad 3 tygodnie, w tym czasie synek zasikał niejedne majtki i spodenki, podłogę, kanapę również. Ale nagle w 3 tygodniu sam zaczął wołać siku na nocnik - sukces ;)
dorota13
ja na początku też nie nadążałam; a jak już chciałam być sprytniejsza i sadzałam go wcześniej na trochę dłużej to przeważnie robił zaraz po tym jak go zdjęłam;
angelika986
a169 super, ja nie zdążam posadzić nawet; zawsze już po jak zauważę że robi
karcia7
my już jakiś czas temu kupiliśmy ale maluch ma na niego alergie
patuszka
Ja kupiłam nocnik i wczoraj mieliśmy debiut:)
a169
moja ma 9 miesaięcy kupke robi w nocnik ale sisusiu pielucha musimy jeszcz poczekać
angelika986
nie zauważa nawet że robi siusiu i chodzi sobie w tym :)
monika1985
1,5 roku to dobry czas potwierdzam na własnym doświadczeniu
dorota13
1,5 roku to dobry wiek na oduczanie dziecka od pieluszki, wcześniej to nie ma sensu, bo dziecko nie panuje nad tym
szuszanik87
moja ma 1,5 roku i wlasnie zaczynamy oduczac corke pieluszek
denna151
my też mamy czas
dorota13
można też kupić pod nóżki żeby stabilnie siedziało
netka3
Nakładka na sedes fajnie się sprawdza u nas!
martita246
my mamy jeszcze czas
monika1985
U nas trwało to bardzo długo ale się udalo
Ula888
ja już kupiłam akcesoria do siusiania na ubikacji
Aleksa
czasami trzeba wielu prób, żeby w odpowiednim momencie, wtedy kiedy dziecko będzie już emocjonalnie gotowe skorzystać z nocnika, wprowadzić nocnik, a teraz (lato) czas rzeczywiście najlepszy
dorota13
jak pieluszka jest ciepła to znaczy że właśnie zrobił raz by można poczekać rozebrać podłożyć jakiś ręcznik teraz jak jest ciepło jest dobry czas
angelika986
z tym nie ma problemu tylko nie mogę wyczaić kiedy go posadzić; trzeba jeszcze poczekać będzie
karcia7
angelika zazdroszczę ci ze tak szybko u was z kupą idzie ... u nas to trzeba sie na modlić i wygimnastykować zeby coś zrobił
angelika986
my mamy już dwa nocniki i mały bawi się nimi ale nie rozumie po co są; kilka razy siedział ale kupę zrobił zanim go posadziłam bo szybko to idzie
malenka776
moj ma juz poltora roku ale nie chce siadac na niocnik...
karcia7
mamy za sobą pierwsze próby siadania na nocnik ...mamy problemy z kupką wiec pomysleliśmy czy czasem małemu na nocniku lepiej nie bedzie .... jeszcze pierwszej kupki nie mieliśmy
dorota13
my mieliśmy taki nocnik z pozytywką ale jak pozytywka zaczynała grać to on się podnosił
martita246
mamy czas jeszcze ;) ale ciekawe jak to będzie
patuszka
Ja się tez zastanawiam już nad podjęciem tej decyzji ale sama nie wiem czy to już:)
MamaBYC
Elzbieta moje uznanie :) mam nadzieje ze i nam sie uda
Aleksa
my też mamy jeszcze czas bo mały jeszcze w brzuszku a babcia już oglądała i najchętniej by kupowała nocniczek :) ale gdzie trzymać te wszystkie sprzęty...
czarna5717
My mamy jeszcze czas :)
nikollet85
moja córka ma rok i boi się nocnika.. strasznie płacze na sam jego widok. woli sikać sobie po nogach niż usiąść na nim. nie wiem co dalej... :(
elzbieta
Ja córke przyzwyczajałam do sikania na nocniku od 7 miesiąca życia.
kasia102
lato to dobry czas na naukę ponieważ mamy mało ubranek na sobie i możemy szybko być gotowi
aga888
z czasem każde dziecko się nauczy
MamaBYC
moja kuzynka sadza 8 miesieczne dziecko na nocnik i musze przyznac ze jestem bardzo pozytywnie zaskoczona rezultatami
lilly82
mój syn też nie chce sikać do nocnika. Woła do ubikacji i sika na stojąco jak prawdziwy facet
BADI
moj ma 10 msc i juz go sadzam po kazdym spaniu :) i zawsze cos jest w nocniku zarowno rano kupka jak i potem siuski wiem ze jeszcze nie kuma sam o co kaman ale dobre i to:))
natalia204
córcia żeby zrobiła siku to trzeba sadzać ją na ubikacji, bo nocnik czasem traktuje jak krzesełko i jak wstanie z niego to jest pusty a za chwilę niespodzianka w majtkach
dariolka195
u nas znowu mała dostała jakąś blokadę i nie chce siusiać do nocnika
patuszka
Ja się zastanawiam czy nie zacząć zakładać takich majtek treningowych lub pieluszek z tego typu, to może być pomocne:)
dariolka195
u nas idzie to bardzo opornie
Arleta86
latem jest najwygodniej nauczyc dziecko siusiac do nocnika ....
ana84ana
my mamy zamiar uczyć się latem , robienia siku do nocniczka ;-)
patuszka
Ja mam nadzieję, że mój maluszek nie będzie szczególnie oporny, choć słyszałam, że z chłopcami jest gorzej.
Ewelinka8090
ale my mamy takzwana foczne na zwykły nocnik corka tez nie chciala siasc
Margolciaa
mam nadzieje że my również szybko przejdziemy na nocnik
innocentangel18
moja ciocia ma synka 2,5 roku a maly boi sie nocnika
Ewelinka8090
u nas corka jak skonczyma 8 miesiecy juz na nocniku siedziala
justyna2016
jasne dziecko musi do tego dojrzeć ... niektóre dzieci jak mają 10 miesięcy robią na nocnik a nie które po roku a czasem i po dwóch latach dopiero
a169
powoli trzeba podchodzic do tego tematu aby niezrażić dziecka do nocnika
PABLO23S
na każde dziecko musi przyjść odpowiednia pora
Aleksa
niektóre dzieci same wyrastają z pieluszek i nie chcą ich nosić, teraz zbliża się lato więc idealny czas na oduczanie od pieluch
elzbieta
U mnie córka gdy miała półtora roku to robiła już na nocnik.
lilly82
Rzeczywiście w pieluszce spał długo. Już zaczęliśmy się martwić, że może jakiś problem z układem moczowym. Zrobiliśmy badania krwi, moczu i usg brzucha. Na szczęście wszystko było ok. a wkrótce po tym sam zrezygnował z pieluszki na dobre.
dariolka195
u nas troche ciężko więc wg powyższego artykułu odkładam naukę na jakiś czas i spróbuję za parę dni.może akurat poskutkuję
Arleta86
to dosc dlugo sypial w pieluszce ...ja mojego po roku zaczne uczyc siadac na nocnik
lilly82
Córki nie odpieluchowywałam wcale. Sama nauczyła się przez naśladowanie. Z synkiem było trudniej. Sypiał w pieluszce do 4 urodzin.
Arleta86
mojej kolezanki corka ma 7 mies i juz ja sadza na nocnik
monika1985
Każde dziecko inne jest mój synek uczył się tej sztuki przez 6 miesięcy.
cornflakess
a ja jestem na etapie nocnikowania, córka nauczyła sie o dziwo w 3 dni, ubieramy już tylko do spania i w dzień jak śpi jeszcze jej się zdarzy podsiusiać
ania_tt
u nas ten temat jest przed nami ale bardzo ciekawy artykuł
gosiunia
z nocnikiem jest trudno
Aleksa
ja bym chciała żeby mój maluch tak do 2 roku nauczył się załatwiać do nocnika, a roczek to na prawdę super !
angelus111
To chyba szybko, bo roczne dzieci to jeszcze często w pieluszkach są.
ewatar6769
U nas na roczek to córka już dawno robiła na nocnik.
kasietka922
moj synek bez problemu siada jak narazie i lubi:)
renia38
w roznym wieku dzieci siadaja -corka szybciej chlopcy pozniej
dariolka195
ja na 13 miesięcy.A dziś ma prawie 18 i opornie to idzie
MARIOLKA
u mnie jest jeszcze za mały na nocniczek, a wy kiedy zaczęłyście uczyń dzieci samodzielnie się załatwiać
dariolka195
*a nam opornie coś idzie z tym nocnikiem.siusiu tylko po spaniu w dzień i tyle kupki nie zrobi tak jakby się broniła przy tym
Ewelinka8090
u nas corka siedzi na nocniku na tzw "foczce"
SYG7
też uważam że całkowicie nietrafionym pomysłem jest "grający nocnik"
edytka86
mój narzie woli pieluchy :(
Ula888
to jest fajna sprawa jak maluszek wyrasta z pieluch
a169
my may zwykły nocnik i juz niedługo będziemy się uczyli z niego korzystać
patuszka
My jeszcze o nocniku nie myślimy, mały jeszcze nie siedzi stabilnie sam.
Ewelinka8090
my mamy takzawa foczke i corka od 8 miesiaca na nim siedzi
edyta17072
ja też mam zwykły nocnik
wazka2008
mała miała 9 mc jak sadzałam ją na nocnik, w wieku 13 mc już wołała
renia38
po co nocnik przeciez wolicie jednorazowki
renatak88
ja akurat mam nocnik grajacy i nie mialam problemu z przyzwyczajaniem corci do siadania na nocnik
kasietka922
moj ma 8 miesiecy i juz go sadzam i bardzo to lubi
claudia06
nie kupuj grającego nocnika bo się będzie go bał.... albo będzie go rozpraszał.... taki zwykły jest najleprzy
MartaM
jestem ciekawa jak to u nas będzie wyglądało, ja chcę zakupić taki grający nocnik w kształie prawdziwego sedesu ciekawa jestem reakcji Maciusia, bo jak narazie jest jeszcze za mały
claudia06
no moja ma już półtorej roku i właściwie widze że dopiero teraz ma to sens.... wcześniej oczywiście wysadzałam ją ale dopiero teraz widze że ona potrafi powstrzymać mocz aż nie usiądzie na nocnik... właśnie śpi bez pieluszki więć jak sie obudzi to od razu ją na nocnik dam
oskarek1
czym wcześniej tym lepiej ja teżwcześnie wysadzałam małego bo od pół roku rano i się przyzwyczaił i tym razem mam nadzieję, ze pójdzie tak łatwo
mili22
też planowałam tak po roczku ale plany zmieniłam jednak-nie wszystkie dzieci w jednakowym czasie są na to gotowe
justyna2016
ja swoja tak jak skończy roczek bede starała sie sadzac na nocniczek , zobaczymy jak nam pójdzie
mili22
wydaje mi sie,ze lato to doskonała pora na taką naukę,jak dziecko bez pieluszki nasika nawet to łatwiej jest przebrać i od nowa trenować
Arleta86
no moj ma 7 miesiecy to jeszce za wczesnie ..musze troche poczekac ale mysle ze kolo roku moze uda mi sie juz oduczyc
szuszanik87
ja czekam do wiosny, jak mała będzie mogła biegać po ogrodzie w samych majteczkach, wtedy będzie ja łatwiej oduczyć pampersów, myślę że wiek 1,5 roku to w sam raz
angelus111
Ja słyszałam, że dziewczynkom idzie z tym szybciej choć to pewnie kwestia indywidualna.
Katona
ja poczekam az mala zacznie chodzic i wtedy beda ja uczylam siadac na nocnik
oskarek1
a ja wysadzałam małego od pół roku rano na nocnik i się tak przyzwyczaił że inaczej kupy nie zrobił jak na nocniku
netka3
A mój synek już odpieluchowany ;) odzwyczaił się od pieluch w 2 tygodnie, teraz sam pięknie woła siku ;)
Ewelinka8090
u nas problemu z nocnikiem nie bylo ale tzw foczke jej kupilam
a169
ja miała dla straszej zwykły nocnik sprawdził sie teraz tez taki kupię
Barkamalutka
Jak sadzam mala to siedzi najdluzej 3 minuty. Nie ma zmuszania, ze musi zrobić siku.
cibis2906
U mnie narazie jest zabawe z nocnikiem ale niby takie sa poczatki
jola82r
ja na razie się nie martwię, musimy zaczekać żeby mała zaczęła najpierw siadać
Barkamalutka
Ja kupiłam najzwyklejszy nocnik. I od czasu do czasu mala sadzam. I powiem szczerze o moje dziwo za kazdym razem sukces.
edytka86
Ja się zastanawiam jaki nocnik kupić czy syn bedzie chciał siedzieć na nim.
natalia204
moja córcia to zawsze jest chwalona nawet jak nic nie zrobi do nicniczka bo nie zdążyła i jakoś zdaje to u nas egzamin bo mała z chęcią siada na nocnik a ma ona taki najzwyklejszy
grace1303
Naprawde nic na siłe. Moja ma 2.5 roku i potrafi czasem zawołać mnie, zeby jej założyć pieluszkę, na kupkę. Ma kaprys i już. Ja tego nie zmienię, nie krzyczę tylko mówię dziś tak ale następnym razem do nocnika i jest ok. Ale mimo wszystko długo czekałam aż siusiu zacznie robić sama na nocnik. Trzeba byc cierpliwym, a jeśli maluch nie bedzie chciał nie zmuszajcie tylko spróbujcie np. za miesiac. Może dla niego jest po prostu za wcześnie.
Alutek
heh to wedlug porady cale 8 miesiecy za wczesnie
angela
My mamyzwykły nocnik i niedługo będe córke przyzwyczajać do siusiania na nocniku. Co prawda ma ona dopiero 10 miesiecy ale wszystko robi o wiele wcześniej. Może i z siusianiem też jej ladnie pódzie.
Alutek
kiedys roczne dzieci sikaly w nocnik dzis sie wszystko odwleka bo niby swiadome nie jest
netka3
My mamy taki najzwyklejszy nocnik, ale ma opcję grania jak dziecko zrobi siku.
sylwialodyga
my chcemy małej kupic ale nie wiem czy to nie za wczesnie ma 9 miesiecy nie wiem czy nie poczekac do roczku
Arleta86
dokladnie ja chyba nie kupie nocnika z bajerami bo pozniej na normalny nie bedzie chcial siadac i wtedy bedzie klopot
mamaAdama
nasz ten nocnik z muzyczką dosłał, ale zobaczymy, ktory bedzie sie bardziej sprawdzał- ten grajacy , czy tak bez bajeru zwykły
INIA
Alutek, zgadzam się całkowicie z Tobą
Alutek
moim zdaniem to grajace nocniki sa bez sensu a potem z zwyklego kibelka dla doroslych nie bedzie chcialo korzystac bo nie ma bajerow, no i siusiu czy kupka ma sie kojarzyc z obowiazkiem, fizjologia a nie zabawa
INIA
Ja widziałam, ale nie wiem, czy to dobry pomysl... Dzieci traktują to jako zabawkę, a nie miejsce, gdzie COS się orbi
mamaAdama
ooo, to jestem nie na bieżąco - nie widziałam jeszcze takich gadających nocniczków
angelika986
Ja chcę uczyć nocniczka jak mały będzie już umiał siedzieć.
Arleta86
my jeszcze nie potrzebujemy nocnika ,ale kupilabym z jakimis bajerami , zeby zachecic malego do robienia siusiu w nim :P
jolenka1312
ja zamierzam zwykly kupic, zobaczymy jak bedzie szlo, ale jeszcze nie predko
mamaAdama
są też takie specjalne książeczki zachęcające do pójścia do toalety lub załatwienia sprawy na nocniku
dorotka0000025
a nie bedzie sie balo ze cos gada do niego tak jak boja sie tych grajacych?
Aleksa
nocniczek zachęcający dziecko do robienia siusiu może być dobrą opcją dla znudzonych maluchów i niezainteresowanych zwykłym nocnikiem :)
claudia06
a moja Zuza tak sie nauczyła ze za każdym razem jak zrobi coś do nocniczka to chwalimy ją za to i klaskamy ze teraz nawet jak nic nie zrobi to wstaje i sama sobie brawo bije i sie cieszy :)
natalia204
muszę się pchwalić bo córcia bardzo chętnie siada na nocnik i nawet jak zrobi siusiu to nie chce z niego zejść tylko dalej siedzi i ostatnio to razem ze mną chce wynosić zawartość nocniczka i ogólnie stosuję zasadę że nic na siłę i zdaje to egzamin
kulcio
u nas nocnik stoi z boku jak mala chetnie siadala teraz wogole neichce nawet juz go do pokoju nie nosi ale nie bede ja zmuszac bo boje sie ze ja moge calkowicie zniecheci do siadania na nim a po drugie jak siada z gola pupa to zaraz wstaje bo jej zimno
kroliczek
ostatnio bylam w sklepie z akcesoriami dzisciezymi i widzialam fajny nocniczek : jak sie otworzylo go to wolal siusiu hehe mysle ze takie cos zacheca dzieci do korzystania z nocnika
netka3
my mamy taki zwykły nocnik tyle że grający i dzięki temu wiem kiedy mały zrobił siku
mili22
ja jestem za tym aby kupować takie zwykłe właśnie nocniczki,bez pozytywek,czy innych atrakcji
PaulinaAngelika
moja mala koch swoj nocnik, a jak od babci dostala drugi to plakała i zbuntowala sie
Aleksa
myślę, że najlepszy czas na sadzanie dziecka na nocnik jest kwestią indywidualną, ale ja myślę że zacznę jak maluch będzie miał ok 1,5 roku, słyszałam też że najlepszą porą jest lato
PaulinaAngelika
moja corcia robi siusiu do nocniczka od 16msc.
marysienka123
Ja zamierzam posadzić niunię na nocnik tak mniej więcej w przedziale wiekowym 1,5 - 2 latka bo wtedy będzie rozumniejsza bo teraz ma 14 m-cy i duzo rozumie,ale myślę że jednak nie zrozumiała by s"wołaj na nocnik gdy będziesz chciała siusiu lub kupę".
Katona
moja siostra zaczela uczyc synka siadania na nocnik jak maly mial 2,5 roku. to zdecydowanie za pozno szczegolnie, ze maly juz mowi "nie". polozna poradzila w szkole rodzenia, zeby dzidzie przyzwyczajac do nocnika juz odkad zacznie samodzielnie siadac
kulcio
my juz od pewnego czasy sadzamy mala na nocnik przy zakupie sobie go sama wybrala juz pierwsze siku bylo sadzam mala na nocnik i sie z nia bawie albo cos jej pokazuje jak zrobila pierwsze siku to jaka byla szczesliwa bo ja chwalilismy teraz cos tam wlewa do nocnika siada na niego i mowi ze jest siku
_Mummy
można też dziecko zaciekawić nocnikiem, np kupując taki który gra melodyjkę przy zetknięciu z siusiami
KASIAiMALWINKA
od 10 miesiaca mozna oswajac dziecko z nocnikiem zeby sie pozniej nie balo
marta6952
Zgadza się, znam takie mamy. Dziecko ma 6 miesięcy, a one dumne chodzą zgięte wpół po placu zabaw, szarpiąc dosłownie swoje maluchy za ręce. Potem, tak samo dumne opowiadają, jak to ich pociechy szybko się rozwijają i chodzą w 6 mies. życia, nie wiedząc, jaką krzywdę robią swojemu dziecku. Jedna mama do tego stopnia była "ambitna", że wręcz ciągnęła dziecko, które jeszcze nawet dobrze nie stało. Widziałam to na własne oczy z balkonu.
marzenka86x
no napewno ambicja rodziców, potem mają czym się chwalić przed znajomymi
dorotka0000025
bardziej rozwija sie chyba ambicja mamy niz sprawnosc dziecka - chociaz w gazetach opisuja nawet jak mamy wysadzaja na nocnik noworodki i niemowleta od pierwszych miesiecy zycia - jak dla mnie to troche bezsens - bo niby sie na pieluchach zaoszczedzi ale ile czasu trzeba temu poswiecic zeby u takiego maluszk apoznac kiedy siusia bo jak robi kupke latwo mozna zauwazyc
innocentangel18
no chyba raczej tak było, bo inaczej to chyba jakies dziecko szybko się rozwijające
marta6952
Dokładnie, ja też uważam, że 6 miesięcy to stanowczo za wcześnie.
marzenka86x
dziecko już musi dobrze chodzić i przede wszystkim odczuwac swoje potrzeby i umieć je wyrazic, a takie 6 miesięczne dziecko napewno tego nie potrafi. No chyba że miało swoje stałe pory zaatwiania i je mama sadzała wtedy na nocnik, ale napewno samo nie wołało.
Barkamalutka
6 miesiecy inocnik no jakosciezko mi sobie wyobrazic.
innocentangel18
uuu 6msc to szybko hehe, grające nocniki są super, ja się niestety takiego bałam.... i strajkowałam hehe
marta6952
Wiesz Inia, jak się chce, to nie ma problemu. Ja natomiast uważam, że na wszystko przychodzi odpowiednia pora. Przecież 6 miesięczne dziecko jeszcze nawet nie chodzi, nie mówi...zastanawiam się, jak sygnalizowało to, że za chwilkę będzie kupka? Ja potrafię wyczuć (dosłownie) jedynie to, że kupka już jest, a nie to, że dopiero będzie.
INIA
Dziewczyna, która leżała ze mną na sali w szpitalu opowiadała, że swoje pierwsze dziecko nauczyła robić kupki na nocnik w wieku 6 m-cy!!!
marta6952
Myślę, ze to za wcześnie. Nie wyobrażam sobie jakoś tego, by moja 10 miesięczna córeczka, która od kilku miesięcy siedzi stabilnie, mogła poradzić sobie bez pieluszki.
jolenka1312
ja slyszalam by juz dziecko dobrze siedzace przyuczac do nocnika i nie wiem czy faktycznie jest to dobre rozwiazanie...
dorotka0000025
moja jak robi kupke to warczy tak wrrrrrrrrrrrrrgrrrrrrrrrrrr bo tata tak ja nauczyl ze jak baka sie puszcza to nie ladnie bo brzydko pachnie to tak teraz warczy i na kupe
Aleksa
podobno lepiej latem przyzwyczajać do nocnika i zakładać tylko majteczki, jak się dziecko zmoczy to nie będzie mu zimno a będzie troche mu przeszkadzac :)
marta6952
Mazi, ja kupiłam grający nocnik mojej chrześnicy. Do zwykłego nie podchodziła, ale jak usłyszała fanfary po zrobieniu siusiu i kupki, przekonała się do zrzucenia pieluchy i chętnie anonsuje, że ma ochotę na niego wskoczyć. Martyna na roczek również dostanie identyczny nocniczek od mojej siostry. Dzięki niemu robienie siusiu i kupki będzie fajniejsze;-)
mazi_22
kupilismy ostatnio nocnik w biedronce taki grakjacy:) niunia jest zachwycona,w pierwszy dzien sikala co 15 min po troche,powiem szczeze ze sie przerazilam ale jak bylo siku to wolala siii:) a pozniej aaaaa :) czyli sikam bo nocnik gra :P
gagusia89s
AAron jak robi kupke, to kica..... i steka po cichu...lub staje jak zamurowany:)
sycia
ja mojego małego zaczełam już uczyć jak nauczył się dobrze siadać i teraz ma już rok i już na nocnik robi ale nie zawsze bo nie zawsze wiem kiedy coś robi ale i tak jestem dumna
marysienka123
Ja moją niunię pewnie zimą zacznę sadzać na nocnik bo będzie większa to i więcej będzie rozumiała.
Aleksa
zgadza się, synek znajomych też tak się zachowuje, kręci się, robi się cichutki i od razu wiadomo, że na coś się zbiera :)
kulcio
wiki ja zaczyna kupke robic to zawsze ucieka gdzies dokata wtedy wiadomo ze juz zaczyna niekiedy zdaze jaj sciagnac pieluszke i na nocnik ale jak na razie to bardzo rzadko
Aleksa
najważniejsze, że już wie po co jest nocnik, z czasem nauczy się wstrzymywać i będzie można zrezygnować z pampersów :)
gagusia89s
jak Aaronek chce kupe, zaczyna delikatnie ściagac pampersa, jak chce siku leci po nocnik, ale nic mi nie mowi tylko mi go przynosi....w miedzy czasie zdazy zrobic siku...ale liczy sie to.. ze wie ze jak mu sie chce to po to jest nocniczek, przyjdzie dzien, ze zanim doniesie nocnik zdazy powstrzymac:P
Aleksa
zawsze możesz położyć podkład na materac i zaryzykować, zawsze małej będzie się lepiej spalo bez pampersa, no i mniejsze ryzyko odparzeń :)
emilka1705
Emilka przestała używać pampersów gdy skończyła rok i 8 miesięcy. Najpierw wołała kupke a pożniej siusiu. Do tej pory do snu zakładam jej pampersa choć zazwyczaj rano jest suchy. Wole jednak nie ryzykować przemoczeniem łóżka bo czasami Mała lubi sie na pic herbatki w nocy.
w3105
kulcio to jak mała interesuje się już nocniczkiem super pewnie jest już gotowa na na niego:)
kulcio
mu jak pojedziemy kupic nocnik bo narazie jeszcze nie mamy to pozwole malej sobie samej wybrac jaki je spasuje a tak siada na nocnik tylko ze u mojej siostry tam sa tez dzieci i widzi jak one to robia i moze przesto probuje zobaczym jak to bedzie w domu jak bedzie juz nocnik
w3105
my zakupiliśmy pierwszy nocnik małemu, za radą tereni mały sam sobie wybrał nocnicze i wcale nie był to grający czy śpiewający który nam się podobał lecz najzwyklejszy z głową zwierzątka za 10zł:))) Mały siedzi na nim z gołą pupcią jak narazie trzktuje go jak jeździk bo odpycha się nóżkami albo całuję główkę zwierzaczka, cieszę się, że go polubił a jak przyjdzie czas to może w nocniczku coś się pojawi. Zmuszać go nie będę ma czas:)
Aleksa
każdy sposób jest dobry, najlepiej mieć nocnik przygotowany po karmieniu albo po przebudzeniu, bo wtedy jest duże prawdopodoieństwo :)
kulcio
moja mala juz dwa razy zrobila kupke na nocnik ale widzialam ze cos tam zaczyna robic szybko sciaglam pampersa i hop na nocnik i zrobila
Aleksa
lato to idealny czas na naukę siusiania do nocnika :) jak zmoczy majteczki to nic sie nie stanie, a będzie mu to przeszkadzało, może z czasem nauczy się, że lepiej do nocniczka, tylko nam potrzeba cierpliwości :)
w3105
ada zapewne trzeba cierpliwości:) U nas na razie wszystko dopiero pzed nami walka z nocniczkiem:)
ada3101
mój synek robił siusiu na nocnik i kupkę nawet przez jakiś czas a potem przestał... nie chciał w ogóle siadać i nawet jak posiedział chwilkę to potem szybko wstawał i sruuuuu na podłogę... kupiłam mu deskę na kibelek i teraz staram się go uczyć w ten sposób, siedzieć siedzi ale siusiu ani kupki nie widać
INIA
Moja siostrzenica miała nocniczek z melodyjką. Bardzo jej się podobał - lała do niego wodę, a sikała dalej w pieluchę.. I śmiała się wesoło :)
innocentangel18
chyba musisz bliżej nocnik stawiać, bo nie nadąza ten twój synuś :) hehe Monia to ciekawie miałaś :)
gagusia89s
maly ju7z pare razy zrobil siusiu do nocniczka.... i teraz jak chce siku idzie do lazienki biegnie z nocnikiem do mnie....ale juz jest za pozno.....:)
monika634amelia
staramy się staramy... często puszczam ją z gołą pupą i stawiam po 2 nocniki w pokoju;... ona chodzi wkolo niego chodzi, usiądzie i powie "siiiii" śmiejąc się przy tym, a na koniec wstanie i na sika obok.. Chociaż ostatnio mnie rozśmieszyło to, że nasikała w nocnik od baby born... Myślałam, że padnę .. śmiałam się cały dzien że w swój duży trafić nie może a w taki mały trafiła :)
w3105
monika więc może warto posadzić mała już na nocnik:)
marta6952
Moja siostrzenica jak załatwiała do pieluchy grubszą sprawę, to sie chowała w kącie i kucała;-)
monika634amelia
moja juz ma taki odruch że jak nawet coś robi w pampersa to kuca... i to juz na dobrej drodze :)
lady_in_red84
Kasiuleks, ja myślę, że ona była wtedy nieświadoma i robiła mimochodem. Po prostu tak, jak do pieluchy. Teraz ma świadomość, że musi w miejscu usiedzieć i takie tam, więc oponuje. Dlatego ja czekam na moment, aż moja zakuma co i jak i zacznie pęcherz najpierw czuć jako ciśnienie a później panować nad nim
kasiuleks
Ja moją zaczęłam sadzać jak miała 7 miesiecy, wtedy pięknie było, co ją posadziłam to siusiu nawet kupki się zdarzały, ale jakoś doszliśmy do roczku i się jej odwidziało, no ale trzeba cierpliwie czekać.
lady_in_red84
Jedne dzieci łapią coś szybciej, inne później. Oczywiście, nie mówię o sytuacji gdy 3-4 latek sika w pieluchy, ale w takim okresie jak nasze dzieci, rozbieżności są jeszcze natruralne.
anasasi
a my o nocniku możemy sobie jeszcze marzyc ;]
mili22
u nas jeszcze nie korzystamy z nocniczka ale już czeka aż go zaczniemy używać:)
kulcio
moja siedzi sobie na nocniku ale tylko ja ma ubrana pieluche bo z gola pupa to juz jej usiasc to ciezej ale to juz jakis poczatek
aniakotek1990
Mojego małego sadzam od 7 miesiąca i odrazu załapał o co chodzi. Jeszcze nie woła ,,siu siu" ale za każdym razem co go posadze to zrobi albo siu siu albo kupke
lady_in_red84
Gagusia zazdroszczę. Gdyby moja choć raz zrobiła siku do nocnika (a ona potrafi wstać tylko po to, żeby siknąć na dywan) to też bym się cieszyła i załapałaby że dostanie nagrodę. A tak? No nic, muszę cierpliwie czekać aż to moje dziecko zmądrzeje:)
gagusia89s
Aaron siedziec siedzi.. nawet zrobil pare razy siku.... i zauwazył ze mama na siku baaardzo sie cieszy.. wiec moze lada chwila załapie:)
sylfiak
No siadac to siedzi ale cos go parzy
lady_in_red84
Moja siedzieć może, ale na pewno nie siusiać;) Choć u nas to już postęp, bo gdy miała ok 11 miesięcy i "dostała" nocnik, wymyśliła, że to jej brum, po czym wlazła do niego (buzią w kierunku oparcia nocnika), włożyła obie nóżki do środka i jeździła dumna ze swego nowego pojazdu:D Tak więc że już kuma, że to nie brum i siada bez pieluchy - to już coś;)
marysienka123
różne są dzieci i jedno jest gotowe usiąść na nocniczku drugie później...
sylfiak
Moj Antoś ma prawie dwa lata i sika w pampersa
marysienka123
Ja z nocniczkiem poczekam do roczku czym nie dalej....
natalia204
moja córunia to tylko na chwilę siada na nocnik i zaraz chce dajej się bawić byle nie na nocniku staram się jej nie zmuszać ani na siłę nie przetrzymywać by jej nie zniechęcić, ale u nas to chyba będzie trudno ją nauczyć siusiać do nocniczka.
lady_in_red84
Ja zwykle mam tak, że to, czego się boję - idzie jak z płatka. Mam nadzieję, że i tym razem tak będzie.
w3105
monika to rzeczywiście porażka...lady niestety to nie jest łatwe ja na razie walczę z odstawieniem cyca i idzie mi marnie a o nocniku już nie wspomnę bo na samą mysl juz się obawiam jak to bedzie
lady_in_red84
Ja Wam powiem, że taka ze mnie bohaterka, bo teoretycznie wiem co i jak, ale... boję się czy podołam i czy mi się uda ją nauczyć...
monika634amelia
Moja koleżanka o dziwo nauczyła córkę od 11 mies korzystac z nocnika.. potem oddała ją pod opiekę opiekunce a tamta wszystko zepsula
w3105
grace nie ma co się przejmować gadaniem pediatry bo każde dziecko jest inne i musi samo dojrzeć do nocniczka przyjdzie czas i na twoją córkę. Mojej zbajomej synek robił sisiu na nocnik od 12 m-ca a jak skończył 14 to przestał i tylko w majtki robił, nie pomogło nawet nie zakładanie pieluszki bo mały i tak sikał nawet zima na dworze. teraz ma dwa 20 miesiecy i zaczyna znów siadać na nocniczek, ale też nie zawsze zawoła, więc trzeba czekać:)
marysienka123
W szpitalu dostałąm taki poradnik "pierwszy rok dziecka" i tam jest opisany miesiąć po miesiącu i w 9 m-cu jest napisane,że dziecko powinno już siedzieć na nocniku,ale dla mnie TO JEST CHORE bo np moja niuniaa ma niecałe 10 miesięcy i jakoś nie potrafię sobie jej wyobrazić na nocniku!!!! dziecko które siedzi w tym wieku na nocniku musi być chyba dzieckiem baaaardzo mądrym....
grace1303
jak byłam u pediatry na bilnasie dwulatka usłyszałam, ze to moja wina, ze córka jeszcze nie siusia do nocnika, że jakbym sie postarała bardziej to na pewno juz umiała..no sory, ale jak córka płakała na widok nocnika i nie chciała na nim usiąść za żadne skarby, nawet podczas zabawy to jak niby miałam ja nauczyć???ja nie jestem zaklinaczem dzieci żeby je zaczarować i jakimś magicznym sposobem posadzić bez stresu na nocniku. Jakis czas temu się zaprzyjaźniła z nocnikiem, ale nie chce na niego siadać. Woli na kibelek. od kilku dni powoli oduczam ją pileuchy..idzie marnie, bo sika non stop w gacie a ja biegam tylko i wycieram, a jej nawet nie przeszkadzają mokre majty..dziś nie przeszkodziło jej to nawet w zjedzeniu obiadu i obejrzeniu bajki. Siedziała na mokrym krzesełku.. No ale nie poddaje się..poczekamy zobaczymy..Plus jest taki, ze chce siadac na kibelek na specjalnej desce dla dzieci no ale nic póki co z tego nie wynika, bo siedzi tam nawet 15 minut bez efektów, potem schodzi zakładam majtki bum siusiu robi:) Dobrze że mam dwa komplety majtek:))
lady_in_red84
Tak Gagusia, dlatego tak jak w przyopadku siadania, stawania, obrotów itp nie należy niczego przyspieszać, gdy dziecko będzie choć trochę świadome, gotowe - to pójdzie łatwo i sprawnie:)
gagusia89s
jasne..samo przyjdzie... dziecko nauczy sie odrózniac mokre-od suchego... i zacznie uwazac ze jednak miło miec "sucho" przy pupie...jak rozrózni kiedy ma mokro.. czyli jaka przyczyna (siku) wywołuje skutek- mokro... zacznie nam sygnalizowac jak bd miało mokro... az nauczy sie wołac..jeszcze zanim dojdzie do etapu "mam mokro".... uczyli mnie na zajęciach:)... z biomedyki:)..... a nawet Superniania o tym gadala:)
lady_in_red84
dla mnie te, które od urodzenia wychowują bezpieluchowo to już jakieś obłakanie jest. Dziecko powinno spokojnie spać, zamiast być targane nad muszlę czy cokolwiek w co można nasikać
mili22
na pewno taka nauka na siłę to nic dobrego...
w3105
ja jestem zdania że na każde dziecko przychodzi odpowiedni czas a już każda z nas wie kiedy dla naszych maluszków ten czas jest odpowiedni nie ma nic na siłę i nie ma co słuchać, że mój już robi od dawna a twój jeszcze wcale
marsela
Moj synek ma 10 miesięcy skończone niedlugo będzie miał 11, powiem Wam ze fajnie by było jakby wolał si i nie musiałby latać z pieluchą, bo widze jaki jest szczęśliwy jak lata z gołą pupcią i jak mi ucieka jak ide z pieluchą, ale wiem ze jest jeszcze za maly (choć moja koleżanka ma mlodszego a już jest sadzany) tak myślę że jak Aleks będzie świadomy tego że chce mu się sii to wtedy naucze go siadać na nocnik, a teraz może i udaloby mu się załatwić do nocniczka, ale myślę że nie świadomie
w3105
arzana może masz rację ja tego nie wiem wiem tylko, że są kobiety które dzieciom pieluszki od początku nie zakładają. Mój wczoraj brzdąc siedział z gołą pupciom przed kapaniem z tatą na muszli klozetowej ( na kolanach) bo czekali aż przygotuje wszystko do kąpania i mały sie zsiusiał śmialiśmy się, że chciał zrobić siusiu jak dorosły do muszli tylko zapomniał, że jest zamknieta i siedzi na kolanach u taty:) Ale rzezcywiście nie zachowywał sie przy tym inaczej niz zwykle
arzana
ale wiesz dziecko 8 miesięczne a noworodek to też różnica . No kurcze choc bys nie wiem jak znała swoje dziecko to w życiu nie uwierzę że zauważysz ze mu się chce siku jeszcze zanim to dziecko poczuje. Przeciez takie dziecko jak mu się chce to robi a nie najpierw robi jakas minke czy grymas czeka jak go mama rozbierze posadzi i dopiero sika. Przeciez nie jest w stanie tego utrzymać.
w3105
arzanka a może warto poczytać czy zapoznać się z tematem jak to jest naprawdę i czy dzieci w jakiś sposób dają po sobie znać, że zrobią siusiu ja nie wiem bo się ne znam, ale nie sądzę by te kobiety trzymały cały dzień dziecko przy nocniku . Powiem wam, że moja mama tez bardzo szybko nauczyła mojego bratanka robić siusiu na nocnik, bo w wieku 8miesięcy nie nosił juz pieluszki, nie wiem jak mama to robiła bo nie widywałam ich na codzień tylko od święta, ale byłam zdziwiona że mały jeszcze nie chodzi a mówi eeee i wtedy sadzają go na nocnik i rzeczywiście zawsze coś zrobił a zsiusiał się naprawdę rzadko
lady_in_red84
Ja wyszłam z założenia, że zaczekam aż ona zatrybi że jej się chce. Owszem, sadzałam kilka razy, ale ona nie kojarzy nocnika z siusianiem. Myśli że ją tam sadzam dla "jaj" Mówią mi, że głupia jestem, bo nie sadzałam wcześniej, ja natomiast myślę, że o wiele szybciej pójdzie, gdy dziecko będzie zdawało sobie sprawę z tego, co to i po co, oraz jak sie ma do tego odczucie ucisku w pęcherzu. Znam mamy, które rzeczywiście półroczne dzieci trzymają pół godziny, żeby rozebrane w końcu nasiusiało i szczycą się, że takie małe, a na nocnik się załatwia. Mam to gdzieś, nie oceniam, ale na pewno podziwiać nie będę.
claudia06
ja moją wysadzam na nocnik ale nie tak żeby latać za nią i ciągle sadzać... tak 2 - 3 razy na dzień ją posadze żeby już powoli załapywała o co chodzi... często robi siku albo kupkę a nieraz nie robi nic i nie trzymam jej wtedy na siłe na nocniku.... i na pewno nie trzymam jej pół godziny... poprostu jak chce usiąść to siada i przy okazji coś robi... a ostatnio zaczyna po mnie powtażać siii.... ona ma teraz 9 miesięcy i myśle że dobrze że już siada na nocniku bo nie będzie sie go później bać jak od małego sie oswoi..
arzana
w3105 ale to jest fizycznie niemozliwe żeby noworodek,niemowlak panowały nad siusianiem. Przeciez tak czy owak jak dziecko nie ma pieluchy to ma rajstopki czy cos innego ubrane,musisz to zdjąć i dopiero je wysikać,a z zegarkiem w ręku też nie sika zeby je wcześniej rozebrać. A trzymała byś dziecko nad miską nawet kilka minut (chociaz myślę że dłużej) żeby zrbiło siku? Ja nie bo dla mnie to bez sensu. Dziecko na pewno nie rozumie o co w tym chodzi
w3105
a moze po prostu wypracowały sobie metody, które pozwalają im określić kiedy dziecko robi siusiu, może są jakies określone pory ja tam sie na tym nie znam, ale nie uważam , że jest w tym coś złego, bo gdyby dziecko nie chciało siusiać w nocnik czy miskę to nie robiło by tego kwestia podejścia i psychicznego zrozumienia dziecka. Ja sama natomiast nigdy bym nie zdecydowała sie na cos takiego bo nie mam tyle cierpliwości i nie spedzam każdej chwili z dzieckiem
arzana
No dokładnie dlatego ja twierdzę że sadzanie na nocnik dziecka przed 1,5 rokiem to strata czasu i trochę głupota. No chyba że w formie zabawy to jak najbardziej ok by dziecko oswoić z nocnikiem
lady_in_red84
Dla mnie to jest takie samo bieganie za podziwem jak duma, że półroczne dziecko załatwi się na nocnik... No i co, że się załatwi, skoro nad tym nie panuje, a jesli siedzi rozebrane pół godziny to wiadomo, że w końcu nasiusia... Sztuka jest wypracować żeby dziecko panowało nad fizjologią, rozpoznawało, a nie posadzic takie, któe jeszcze nie wie co i do czego i chwalić się, że na nocnik sika
arzana
Cieszę się że się ze mną zgadzasz :) Jedynie co tu można "podziwiać" to to że te mamy nie mają ważniejszych spraw na głowie
lady_in_red84
Arzana ja się zgadzam z Tobą. Również to dla mnie jakaś totalna głupota a nie powód do podziwiania... Matko, przecież nie da się 24h na dobe oglądać twarzy dziecka... A kiedy ono ma się uczyć, bawić, odpoczywać... Wyobrażacie sobie, że w nocy zrywacie dziecko 2-3 miesięczne z łózka, żeby się wysikało? Koszmar!
arzana
Ja takich mam nie podziwiam. Dla mnie to niepotrzebne męczenie dziecka. No i siebie też. Co w nocy bym np miała nie spać tylko obserwować czy dziecku się siku nie zachce?i cały dzień trzeba by było oczu od dziecka nie odrywać. A gdybym gdzieś pojechała,nawet na zakupy to co wtedy? przecież niemowle sików nie utrzyma
kulcio
u mojej tez idzie zauwazyc kiedy robi siku bo ja otrzensa wtedy na bank sika
w3105
mili ja czytałam o tym kiedyś w gazecie , że kobietka od samego urodzenia wysadzała dziecko najpierw do miski, tak umiała wyczytać z twarzy dziecka, że będzie robiło siusiu, że pieluch w ogóle nie używała, powiem wam, że podziwiam takie mamy ja nie miała by cierpliwości
mili22
oglądałam kiedyś program o mamach,które nie używały w ogóle pieluch dla dzieci,tylko od urodzenia uczyły się i dzieci kiedy będą sikać i wyczekiwały tej chwili aby dziecko posadzić na nocnik.albo gdzieś indziej pozwalały się dziecku wysikać tzn brały je na ręce w odpowiedniej pozycji a dziecko sikało...podobno wiedziały,kiedy to nastąpi po zachowaniu dziecka...
lady_in_red84
Tak, moja vcórcia na bank uznałaby to za kolejną zabawkę... Zwłaszcza, że dla niej zwykły nocnik to brum:) Teraz w kwestii porady. Zgadzam się w zupełności, że nie ma co przyspieszać. Dziecko przede wszystkim musi mieć ŚWIADOMOŚĆ że ma potzreby i że może nad nimi panować... Wczesniejsza edukacja nocnikowa jest wg mnie stratą czasu i nerwów (swoich i często dziecka)
w3105
chyba jednak najlepsze są tradycyjne nocniki , przynajmniej dziecko wie do czego ma służyć
Kitulina88
ale wymyslaja...pewnie dzieci nie skupilyby sie na takim czyms..uznalyby to za kolejna zabawke
w3105
kulcio tylk nie wiem czy oby takie gadżety zachęcają do robienia kupki, ja bym się nie mogła skupić:)
kulcio
ja odalam ostanio katalog z nocnikami ,super wygladaja ale nigdzie takich nie wiedzialam normalny nocnik plus roczki jak od rowerka graja to rozne muzyczki ogolnie wyglada jak jezdzic bez kolek
kasole
moja siosta aby przekonac Szymonka do nocnika najpierw sama na niego siadała hehe
rooda
to będzie wyzwanie, nauka sadzania na nocniku, dobrze że to przed nami dopiero
claudia06
moja na nocniku siedzi i bajke ogląda albo trzyma coś w rączce i sie bawi i zawsze coś zrobi :) zaczynam ją wysadzać już coraz częściej i dobrze nam idzie
oska
monika634amelia to jest bardzo dobry sposób nawet na dorosłych działa
monika634amelia
ja posadzę małą na nocnik i puszczam wodę w kranie to jej pomaga na zrobienie siusiu.. albo mówię "sii sisiiis"
mamutek
to ważne żeby dziecko na siłe do nocnika nie zmuszać bo jak się zrazi to już w ogóle możemy go na nocnik nie posadzić
moniaangel
ja raz posadzilam jasia i zrobil, tylko ze on jeszcze nie siedzi..i nie chce go zniechecac:)
w3105
pamiętam jak moja mama uczyła młodszego brata wysadzania już w 3 miesiącu i nauczył się bardzo szybko najpierw sama kupke a jak miał 7 miesięcy spał już bez pieluszki. Ja takiej determinacji nie mam poczekam niech najpierw nauczy się dobrze siedzieć
moniaangel
jasne, sprobowa mozesz, moze akurat..:)zycze powodzenia
marsela
Aleks ma 8 miesięcy, za kilka dni będzie miał 9 ale nie wiem czy zrozumiałby że siusia się do nocniczka :-) musimy spróbować :-)
88_ilonka
Moja siostrzenica dostała grający nocnik, gdy zaczęła wołać kupę i niestety był to nietrafiony pomysł, bo mała się okropnie bała tej melodyjki
mloda521
To chyba kazde dziecko ma rozne dni u nas tez czasami siedzi dlugo na nocniku i sie zalatwi a innym razem jest placz
mamutek
my też zaczeliśmy jak mały skończył pół roku. Czasem ma dzień, że lubi siedzieć na nocniku a czasem w ogóle nie idzie go posadzić
claudia06
ja moją małą zaczęłam wysadzać jak miał pół roczku i na razie idzie nam dobrze
marsela
moja koleżanka sadza na nocnik synka już. Chlopczyk skończył poł roku
mloda521
A my stwierdzilismy ze jak Oliwier nie bedzie chcial to i grajacy nocnik nie pomoze i kupilismy zwykly ale jak po spaniu go nasadzamy to sie zalatwi i nie potrzebuje muzyczki :))
ewela_313
Co do odpowiedniego wieku przyuczania dziecka do nocnika, spotykam się z różnymi opiniami. Jedni uważają, że powinno się zacząć gdy dziecko skończy 16 miesięcy inni że nieco później. Wydaje mi się, że dla każdego jest to sprawa indywidualna
basska19866
kulcio a ile twoja mała ma że ty ja jeszcze nie sadzasz na nocniku??
mamutek
z reguły słysze że te grające nocniki raczej straszą dzieci
kulcio
gagusia bede musiala za takim nocnikiem sie rozejrzec
gagusia89s
my mamy grający nocnik..i dwa razy jak mały zrobił siku jak zagral byla bardzo zaskoczony co sie dzieje..ze mu pupa gra:) mi sie podobaja takie co udaja prawdziwa muszle tylko w miniaturyzacji:)
kulcio
ja jeszcze poczekam z nocnikiem bo jest troche chlodno w domu zeby mala co chwile rozbierac do nocnika
mamutek
to pewnie będzie zależało od tego kiedy zaczniesz go sadzać na nocniku
moniaangel
ja mialm 8 miesiecy jak zaczelam robic na nocnik...ciekawe ile bedzie miał moj synek
malwinkan4
pewnei ze normalny nocnik jest najlepszy, bo przecież ile tak naprawde sie z niego korzysta...my mamy 1,5 roku a Paula już chce załatwiać sie na "dorosłym nocniku " :o)
moniaangel
takze jestem za tradycyjnymi nocnikami...
arzana
ja też myślę że najlepiej taki zwykły albo np taki w kształcie małego sedesiku . One nie są drogie a fajne. Tego grającego dziecko może się przestraszyć
mamutek
wydaje mi się, ze najlepiej kupić nocnik bez rzadnych udziwnień
malwinkan4
marsela zwykły nocnik to koszt ok.10 zł (my mamy taki z kaczka), zwykły z grajacy to ok. 16zł, a takii nocnik - kszesełko np. z fisher prica to koszt ok.110 zł.... oczywiscie jest jeszcze mnóstwo innych nocinków na rynku, jest w czym wybierać:o)
marsela
bo nas niedlugo czeka zakup nocnika i wlasnie nie wiem. tzn niby od 22 miesiąca, ale wole kupić i żeby już był :-) tylko nie wiem na jaki sie zdecydować, nawet nie wiem ile one kosztują?
monika634amelia
moja mała dostała trzy grające nocniki pod choinkę i trzy takie same,,,jakby się mikołaj zmówił z innymi mikołajami hehe.. i powiem wam że to zachęca, bo juz się schytrzyla i próbuje tam pluć
malwinkan4
marsela moja starsza córcia nie lubiła jak grał ten nocnik, więc wyjęliśmy baterie:)
marsela
Bo w poradzie pisze że nie, ale podobno są takie co jak dziecko zrobi siku to on gra że to zachęca malucha
marsela
basska super :-) a podobno bardzo pomocny jest przy sadzaniu na nocnik dziecka taki nocnik grający? jak myślicie?
gagusia89s
nieeespodzianka:) ja bede teraz na wiosne uczyc:)
basska19866
moja mała też jak tylko nauczyła się siedziec czyli 6 miesięcy to też juz siedziała na nocniku...pamiętam pierwsze jej posiedzenie i zaraz kupka :D
monika634amelia
jejku mamutek jak ty to zrobiłaś
mamutek
mój synek robi juz siku do nocnika. nie zawsze chce jeszcze siedzieć, ale myśle, ze to duży sukces dla 7 miesięcznego maluszka
marsela
moj brat też pierwsze siku zrobił jak rok skończył (spytałam mame bo byłam ciekawa) :-)
malwinkan4
moja starsza córcia siadła pierwszy raz na nocnik po pierwszych urodzinkach :o) wcześniej nie sadzaliśmy jej.... jak miała 1,5roku to robiła do nocnika tylko kupkę.... a dwa miesiące przed 2urodzinami zalatwiała już wszytkie potrzeby w nocniczku :o)
basska19866
Właśnie są takie dzieci co wogóle na nocnik nie siadały bo nie chciały
Doti72
Moja córcia długo nie chciała siadać na nocnik , synek mając 8 miesięcy posadzony rano robi kupkę. ale nic na siłe każde dziecko jest inne
kulcio
mamutek to daj znacz jak zrobi juz pierwsze siku
marsela
mamutek a ile już ma?
kulcio
moja usiadzie to nie ma problemu tylko ze na taka mala pupcie ze tam wpada do srodka
mamutek
świeta prawda kulcio.my próbujemy ostrożnie juz sadzać małego.
kulcio
a do nocnika dzieci nie wolno zmuszac bo sie zrarza i juz wogule nie beda chcialy siadac
marsela
hipciowa zgadzam się z Tobą, każde dziecko w swoim czasie, ja na początku myślalam "bo synek koleżanki jest mlodszy a już potrafi to czy tamto" i z czasem mój będzie to potrafił
kulcio
no bo one sa mondrzejsze od nas i lepiej sie znaja
mamutek
zastanawiam się skąd te teściowe mają takie abstrakcyjne pomysły nieraz
halka
ja podejrzewam ze moj mlodszy syn szybciej usiadzie na nocnik niz corka bo ja w rzaden sposob nie idzie przekonac a na juz 2,5 roku
monika634amelia
kolejne wiadomości z super wiedzy teściowej pewnie:)
kulcio
hippiowa masz racje nigdy o czyms takim nie slyszalm dobrze powiedziane wyssane z palca
sylwia1
tak dziewczyny azde dziecko rozwija sie na swoj sposob i do wszystkiego dochodzi indywidualnie
halka
hipciowa masz racje wszystko zalezy od dziecka a nie czy to dziewczynka czy chlopczyk
basska19866
Tak hipciowa i tu się zgodzę!!!
hipciowa
myślę że twierdzenie ze chłopcy później zaczynają sikać do nocniczka jest tak samo wyssane z palca jak i to że chłopcy później zaczynają mówić, wszytko zależy od dziecka
arzana
mamutek poważnie:-)
ela2010
chłopcy z tego co wiem to pozniej zaczynaja siakc w nocniczek
mamutek
a my już zaczynamy nocnikowanie ;o)
ewel_ina85
ja widziałam nocniki samochody ale moim zdaniem są strasznie źle wyprofilowanie - chyba wolę tradycyjny
kulcio
no ja tez nie umiem sie doczekac kiedy zaczniemy mala sadzac na nocnik ale ja poczekam jak bedzie troche cieplej bo teraz jest za zimno a w domu nie zawsze jest tak cieplo zeby mala co chwilke rozbierac
ela2010
widziałam w sklepie takie cudne nocniczki- juz sie niemogę doczekac
milenkapce
no wlasnie slyszalam ze czym predzej tym lepiej ja chcialabym po roku zaczac budzic w nim chec kozystania z nocniczka:)
justyna1234
Zaczelam sadzac synka od niedawna ale raz na jakis czas bo ma dopiero rok i 4 m-ce.Ale on tak szybko sie w tym polapal ze po kilku dniach sam zaczal pokazywac ze chce na nocnik.Zaczal tak dziwnie kucac;)a czasami to nocnik przynosi, rzuca na podloge i pokazuje palcem;) Oczywiscie jeszcze nie pokazuje caly czas ale widac ze robi postepy.
arzana
halka kurcze to nie wiem co poradzić. Moja jak miała 2 lata zaczęła sikać. My uczyliśmy w lecie. Biegała po mieszkaniu w samych majteczkach. Co jakąś godzinę sadzałam ją na nocniku na chwilkę i próbowała sikać. Nie zawsze się udawało siki lądowały na podłodze ale się udało. Na początku za każdym razem gdy zrobiła siku do nocnika biliśmy jej brawo,podrzucaliśmy do góry robiliśmy z tego takie święto nasze.Nocnik okleiła sobie naklejkami z ulubionej bajki i bardzo go lubiła
halka
arzana corka ma juz 2.5 roku
arzana
halka a ile córka ma? u nas noce dalej suche. Chyba w końcu załapała o co chodzi. Już się nawet przeważnie nie budzi na siku tylko trzyma do rana :-)
halka
ja z moja mam duzy problem co do nocnika juz tak duza a niemoge ja przekonac zeby usiala zdarza jej sie to ale bardzo rzadko
basska19866
Alex gratulacje samodzielnej córci!!!
hipciowa
niektóre są z dźwiękami że jak dziecko siusiu zrobi to gra, ale niektóre dzieci mogą się tego wystraszyć i zrażają sie do nocnika
mazi_22
super alex gratuluje a moze podzieisz sie jak to zrobilas??
mbmamba25
produceni juz nie wiedza jakie trony wymyslac
mikmik
W najbliższym czasie też zamierzam zakupić nocniczek dla mojego synka. Będzie dopiero kończył ósmy miesiąc, ale chciałabym go troszeczkę przyzwyczajać do nowej sytuacji. Siedzenie na nocniczku nie powinno mu sprawić większej trudności, ponieważ już bardzo pewnie siedzi i nie trzeba go podtrzymywać.
mamutek
Jak mój maluszek zacznie tylko sam siedzieć też kupie mu nocnik ;o)
alex1984
moja starsza córka siedziała na nocniku jak miała pól roku i jak zrobiła do nocnika siusiu to bilismy jej brawo, teraz ma 3,5 roku , chodzi do przedszkola -jest samodzielna, sama siada na sedes i robi swoje potrzeby ale jeszcze na noc zakładam jej pieluszke:)pozdrawiam wszytskie mamy:)
hipciowa
kulcio - teraz jest taaaaki wybór tronów ze można przebierać;)
kulcio
hipciowa -dzieki teraz przynajmniej wiem ze moge ich szukac
hipciowa
nie, rózne są rozmiary tak jak i różne są kształty nocników, te z ikei są np mniejsze, są też dwa rodzaje takich z kaczuszką mniejszy i większy, a dla maluchów takich mini mini fajne są te co imitują wc;)
arzana
kulcio chyba jest tylko jeden rozmiar niestety
kulcio
arzana-no mamy czas ale warto jej probowac,jestem ciekawa czy sa jakies mniejsze rozmiaru nocnikow czy tylko standart
bazooka_ona
Obaj moi syneczkowie wcześnie zaczeli korzystac starszy miał 18 miesięcy a młodszy który właśnie uczy się tej umiejętności ma 20 miesięcy, w ciągu dnia nie nosi już wcale pieluszki - zakładamy ją na drugą cześć nocy po wysiusianiu się do nocniczka - oczywiście nie potrafi jeszcze sam zdjąć spodenek, idzie mu to jeszcze dość ciężko ale łatwo zauważyć że ma potrzebę poprostu przybiega z nocniczkiem lub łapie się za siusiaka :D.
mazi_22
ha ha ha :) dobre z tym nocnikiem:) a jak niektorzy sadzaja na kibelku:P
arzana
szkoda że przy naszych nickach jak piszemy nie pojawia się wiek naszych maluchów. Było by prościej prawda? kulcio to macie jeszcze kupę czasu na nocniczek
kulcio
dla wszystkich mamusiek moje sloneczko na 9 miesiecy
arzana
kulcio super musiało to wyglądać. A ile ma mała?
kulcio
arzana-moja posadzilam na nocnik u siosty tylko ze malej do srodka wpadala pupcia bo ma taka malutka
arzana
dzięki dziewczyny :-)
hipciowa
arzana - no to gratulacje dla małej, to już duży sukces :)
arzana
Muszę się pochwalić w końcu moja trzylatka w nocy budzi się na siusiu. @ tygodnie się w nocy nie zesikała :-)
mamutek
Moja siostra odniosła wielki sukces.Jej 21 miesieczna córeczka chodzi już bez pampersów i woła kiedy chce siusiu lub kupkę.
monika634amelia
kulcio hehe mala buntowniczka
kulcio
siostrzenica ma ponad dwa latka a na nocnik nie usiadze za chiny.
monika634amelia
marsela ja sie spotkalam z rodzina gdzie dziecko ma 5 lat i nosi mega pampersa .. okropienstwo i zaniedbanie
monika634amelia
mazi_22 na wszystko czas i pora ;) maluch sam zdexyduje kiedy zechce zmienic ' swoj samochod' na lepszy model
marsela
a to że 4 letnie dziecko ma pieluchę to zależy od rodziców, najpierw chcą uczyć żeby dziecko wołało a później zakladają pieluchę, żeby im było wygodniej...
marsela
Mój synek skończył 5 miesięcy, już jak 4 skończył to sam głowkę tak wysoko do góry podnosił, nóżki do góry główka do góry i Aleks chce wstać :-) też zrobiłam tak jak Ty grace jak skończył 5 miesięcy to jeździ spacerówką tylko w pozycji półleżącej
kulcio
miala okno na swiat
kulcio
grace1303 - ja rowniez kolo 5 miesiac juz mala dalam do spacerowki i jak byla zadowolona.
mazi_22
no tak kazde dziecko rozwija sie w swoim tempie, my chyba na spacerowke przejdziemy za miesiac :)zreszta zobaczymy jak to bedzie wygladac bo jesli bedzie jeszcze grzeczna to za 2 m:)
grace1303
Taki czas.Rodzice są coraz ambitniejsii, a często niestety odbija się to dziecku, które przeżywa że rodzice coś chcą od niego a ono nie umie. No oczywiście 4 lata i pielucha to mega przegięcie, ale tak naprawdę jakbyśmy się zasnatowiły to się okaże że każda z nas ma znajomego, albo znajomą znajomego która robi jakies dziwne dla nas rzeczy.Typu karmienie kilkuletniego dziecka..DLa mnie to niesmaczne jak matka karmi 6 letniego chłopca..a znam niestety..Piersi do pas, kobieta wychudzona, włosy łamliwe..Wygląda na parę lat starszą.. Mi się za to ciągle mamy dziwią z podwórka czemu moja 1,5 roczna córka nie mówi..Bo ich dzieci to już gadały jak się urodziły:))STrasznie mnie to wkurza..
grace1303
Moją przerzuciłam do spacerówki jakoś w 5 miesiącu. Już siedziała i generanie nie dało się jej już wozić w gondoli, bo ciągle się podnosiła.Jak ją przełożyłam do spacerówki od razu miała bananka na buziaku:) Oczywiście jeździła w pozycji pół siedzącej żeby kręosłupa nie przeciążyć. Monia634amelia ma razcję. Każd edziecko jest inne. Także trzeba bacznie obserwować malucha. Jak zacznie się buntować przez leżeniem, a już siedzi to można przełożyć je do spcerówki. Warto przy zakupie wózka pomyśleć żeby spacerówka miała możliwość rozłożenia do pozycji leżącej, bo dziecko jeszcze długo będzie sobie robić drzemki na pscerze w wózku.
arzana
osłonkę i śpiworki też mamy ale mała za nic się nie da wsadzić do śpiworka :-)
mazi_22
tak ale sa specjalne oslonki na nogi albo spiworki :)
arzana
mazi moja ma 6 miesięcy ale poczekam z przejściem do spacerówki chyba do wiosny. W takim wózku dziecku już w zimie będzie bardziej wiało i tp. Starsza przeszła do spacerówki koło 7 miesiąca
mazi_22
a wlasciwie kiedy sie daje dziecko do spacerowki w 6 czy w 7 m?
monika634amelia
za pozno nie dobrze i za wczesnie tez nie dobrze.. kazde dziecko jest inne i na kazdego czas i pora na wszystko sie znajdzie
hipciowa
grace - ja zauważyłam, że te mamy których dzieci są niedowartościowane , samotne wśród znajomych, próbują swoimi dziećmi nadgonić innych , myśląc że dodając dziecku tego czy owego są kimś lepszym albo oznaką dorosłości dziecka i tego jak pięknie się rozwija ma być przesiadka do spacerówki w 3 m, paranoja
mamutek
Rodzice bywają nad ambitni
Agnesia
Meczenie dziecka w wieku 4-5 miesiecy to juz lekka przesada. Jakos nie wyobrażam sobie mojego synka na mocniku , mimo ze wiem kiedy robi kupke.
mazi_22
grace1303- nie chodzi mi o to zeby sadzac,a to ,ze dziecko w 7 mies robi do nocnika to jest prawda wystarczy opserwowac dziecko,ono chociaz nie potrafi mowic ustami to mowi do nas mowa ciala,ja tez wiem kiedy moje dziecko robi siusiu i kiedy chce kupke,ale nie chce za kazdym siusiu biegac do wc bo mi sie nie chce ,bo przyjdzie i na to czas
grace1303
Mazi nie przesadzasz?% miesięcy?Przecież Twoje dziecię jeszcze nie siedzi, a jeśli już to raczej słabo. Ortopedzi ostrzegają przed sadzaniem malucha, ponieważ nie jest to dla nich naturalna pozycja i możesz mu coś uszkodzić. Hipciowa to jest mega głupie co robi Twoja znajoma. Dziecko robi to nieświadomie. Jak mi matka opowiada, ze jej 7 miesięczne dziecię informuje o kupie to mi się śmiać chce. To są bujdy z palca wyssane. Zaraz się okaże że to dziecko mówi pełnymi zdaniami mając 8 miesięcy, a mając 9 pisze i czyta:)) Ludzie się czasem chwalą co ich maluchy niby robią, żeby ktoś innym im zazdrościł, że ich dziecko było pierwsze..Nie ma co słuchać.
hipciowa
mazi - no ja wiem, tylko że wolę czas poświęcić synowi w inny sposób niż taki :)
mazi_22
hipciowa-sa takie przypadki zed mama od urodzenia uczy sie kiedy dziecko chce siusiu czy kupke i dziecko w 7 mies nie uzywa juz pampersow ,widzialam jedna taka osobe i udalo jej sie
mazi_22
jak to czytam z tym nocnikiem to moje 5miesieczne dziecko jest juz gotowe:) tzn.czerwieni sie na buzce jak chce kupke,ale za chiny ludowe w pampersa nie zrobi,raz czekalam troche ,ze moze jednak ale nic z tego ,wiec rozpinam pampersa czekam minutke i zaczyna sie ''seans'':) no i chwile musze poczekac zanim mala skonczy arcydzielo:) i tak szczerze zastanawiam sie nad nocnikiem dla niej na kupki bo wiem kiedy chce a do pampersa i tak nie robi,co o tym myslicie??
hipciowa
mam znajomą która nocnikiem meczy dziecko od --- urodzenia , wysadza ją nad sedesem itd, i wmawia mi że jej 4 m dziecko wysiusiane przed spacerem, wraca z suchą pieluszka i znów siusia do wc
arzana
Agnesia katastrofa z takimi rodzicami. Wiem że to wygodniej założyć pampersa i spokój . Ale zdrowy 4 latek z pampersem to jak dla mnie porażka. Ja teraz co noc wstaję do córeczki żeby ją wysikać. Jak tego nie zrobię obudzi się na siku lub nie wolę przypilnować.
kulcio
mozna tez kupic grajacy nocnik ,mozo to barzdej zainteresuje malenstwo.
marsela
Moja znajoma na 2 dziewczynki, jedną w wieku 4 lat, drugą 2 lat. Obie noszą pieluchy jeszcze, 2latka cały czas (dopiero uczą ją wołać si) a 4 latka sporadycznie...
Agnesia
Arzana , ciekawa jestem jak to bedzie u mojego Synka . W rodzinie jest chłopczyk ,który ma 4 latka i nadal biega w pieluchach , bo rodzice sa leniwi , zeby nauczyć go sikania do nocniczka . To jest dopiero dramat.
mazi_22
Po pierwsze,dziecko samo powinno byc na to gotowe,a przede wszystkim powinno rozumiec co to znaczy higiena
mbmamba25
Moim zdaniem jak dziecko zacznie siadać to można spróbować sadzać dzieckowtedy kiedy będzie miało chęć.Przecież żadna z nas nie będzie jak żandarm siedzieć i czekać jak dziecko zrobi grymas że chce siku, czy czerwone jak burak na kupę.Pomalutku przyzwyczajać i oswajać z nocnikiem i nic na siłę.A nocnik z melodyjką jak najbardziej w tym okresie tak , bo dziecko jest ciekawe różnych dzwięków i przedmiotów.
arzana
Agnesia nie zgodzę się z supernianią. Moja starsza córka ponad rok sika do nocnika nie zdarzają się jej wpadki w dzień za to w nocy czasem jeszcze sika. Wszystko rozumie itp ale śpi tak twardo że nie zawsze obudzi się na sikanie. Więc według superniani jeszcze jej nie powinniśmy uczyć sikać do nocnika a ona to doskonale umie
Czarnaofiecka
katkam moim zdaniem jak maluch boi się usiąść na nocniczku, warto spróbować jakoś oswoić mu ten nowy "gadżet", np. oklejając go naklejkami z ulubionymi postaciami albo zwierzątkami maluszka :)
Agnesia
Kiedyś słuchałam opinii Super Niani .Żeby zaczać naukę korzystania z nocniczka , dziecko musi przestać sikać w nocy . Jeśli budzi się z suchą pieluszką to jest to dobry moment na pozbycie się jej. Później trzeba pokazać dziecku co to znaczy ze cos jest suche a coś jest mokre. Ja mam jeszcze to wszystko przed sobą , bo na razie jestem w Pieluszkowej Krainie:)
cibis2906
GRACE1303 DOBRE PODEJŚCIE DO SPRAWY NIC NA SIŁĘ MA CZAS POCHWALAM TO POSTAWĘ.
katkam
grace - ale to ze siada na nocnik to też już duży sukces bo niektóre dzieciaczki boją się nawet usiąść
kasior84
U nas nauka zajęła 2 dni tzn. zdarzały się wpadki ale młody załapał o co chodzi i już po 2 dniach wołał że chce siku. Naukę zaczęliśmy w maju gdy było ciepło teraz wpadki się już nie zdarzają pieluchę zakładam na noc i na dłuższe podróże samochodem. Moim zdaniem nauka korzystania z nocnika to nic strasznego.
kulcio
Chyba bede musiala juz zakupic nocnik ,bo czytajac te porady to juz czas zeby mala zaczela probowac siadac na nocnik.
grace1303
Katkam świetne z tym sisiakiem:)) My jeszcze do nocniczka nie:( Chociż prób było naprawdę wiele. Nawet było wrzucanie klocuszków, po tym jak wstała, ze nuby kupka była, ale niestety zabawa to nie jest dobry sposób na naukę. Ostatnio nam zrobiła kupkę do nocnika, ale to nieświadomie, bo akurat się udało. Jedyny plus taki że podaje nocnik jak zrobiła kupkę w pieluchę:)Bo jak ją sadzamy to siedzi siedzi i nic, zkłądam pieluchę i od razu kupa:) Nasza pediatra powiedziała, że nie co się się straesowac.Warto poczekac jak dziecko skończy 2 latka i będzie więcej rozumieć.Łatwiej mu wtedy wytłumaczyć o co chodzi. Dlatego nie stresujemy się tylko poczekamy jeszcze. Oczywiście nocnik stoi w pogotowiu cały czas:)
marsela
Przed nami jeszcze sporo czasu zanim synek nauczy się korzystać z nocnika, ale mam nadzieje że załapie o co chodzi :-) Mój brat uczył się latem i też uważam że lato to świetna pora na naukę.
katkam
Naszą przygodę z nocnikiem zaczęliśmy jak Wojtek miał 1,5 roku, był czerwiec czyli idealna pora na latanie z goła pupą po mieszkaniu;) Zwinęliśmy dywany, nocnik zajął główne miejsce i pełni zapału czekaliśmy na efekty. Sadzaliśmy małego na nocnik, najpierw nei chciał siedziec więc zasypywaliśmy go zabawkami byleby dłużej posiedział i to chyba był największy błąd, bo nocnik kojarzył mu sie z zabawą a nie z konkretną czynnością :) Tak zleciały nam 2 miesiące, zapał z dnia an dzień co raz mniejszy, czasem zrobił siusiu do nocniczka, były brawa i nagrody ale coz tego jak obok nocnika za chwilę kałuża jeszcze większa ;) W końcu poddaliśmy się całkowicie, mąż rozłożył dywany i stał się cud ;) W ciagu trzech dni Wojtek załapał o co chodzi;) Jak już widziałam że sika świadomie do nocniczka, co chwila do znudzenia mówiłam tak : pamiętaj że jak siusiak będzie chciał siusiu, to powiedz mamusi i siusiu zrobisz na nocnik " sama współczułam mu bo ilez można tego słuchać...jak robił dłuższą przerwę w siusianiu mówiłam "choć zobaczymy czy siusiak chce siusiu " i za każdym razem coś poleciało:) No i poszło, bez zasikanego mieszkania i stresu , naszego i malucha.
mamaevi
Zapomniałąm dodać-przepraszam, że córka koleżanki jest karmiona sztucznym mlekiem i mieszankami oraz innymi produktami odpowiednimi dla tego wieku.Wwiadomo zaś że dzieci na sztucznym mleku mają kał bardziej stały...łatwiej zaobserwować po dziecku ,że będzie się wypróżniało. Mój syn je mleko z piersi i czasami nawet nie zauważę kiedy zabrudził pieluchę . ...( prędzej poczuję ) .
mamaevi
Mój syn jeszce nie zaczął przygody z nocnikiem jednak wielce interesuje go co też robi się w ubikacji... Natomiast 10-miesieczna córka kolezanki świetnie oswoiła się z nocnikiem. Oczywiście nie potrafi sygnalizować swoich poterzeb. Za to jej mama obserwując dziecko wysadzają je jesli tylko widzi, że nadchodzi kupka. Kilkakrotnie w ciągu dnia łapią też w ten sposób siusiu.Dziewczynka nie protestuje, chyba nawet podoba się jej to siedzenie na nocniku. Rodzice zaś oszczędzaja pieluchy.
arzana
Moja córeczka nauczyła się korzystać z nocnika gdy miała 2 latka. Wcześniej próbowaliśmy ale się nie udało. Troszkę odczekaliśmy i praktycznie od razu załapała o co chodzi. Najlepsze do nauki jest lato. W zimie nie tak prosto przebrać malucha gdy zdarzy się wpadka